University Committees 
(2016-2017) 

 

2016-2017 University Comm Directory

 

NOTE: The following are NOT Faculty Association committees. And, the committee compositions listed below are not complete. The names you see below are only those of the faculty who have been elected to these committees by the Faculty Association.  

 

 

ADVISORY BOARD FOR THE CENTER FOR STUDENT MEDIA & BYLAWS & WEBSITE

BOOKSTORE ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE  

CALENDAR COMMITTEE

CAMPUS SAFETY ADVISORY COUNCIL MEMBERSHIP & BYLAWS & WEBSITE

CONSTITUTIONAL JURISDICTION COMMITTEE 

DISTANCE LEARNING COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  & MINUTES

COMMISSION ON DIVERSITY AND INCLUSION & BYLAWS & WEBSITE

FOOD SERVICE ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE 

GENERAL EDUCATION COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE

HONORS COUNCIL

HR SICK LEAVE POOL COMMITTEE  

INTERCOLLEGIATE ATHLETIC COMMITTEE & BYLAWS & CHARGE 

PARKING ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE

PARKING VIOLATIONS APPEAL BOARD & WEBSITE 

SPACE COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  

STUDENT CONDUCT BOARD   

SUPPORTING OUR STUDENTS & WEBSITE

TRAFFIC APPEALS BOARD (NO MORE ACTIVE or EXIST) 
UNIVERSITY APPEALS COMMITTEE

UNDERGRADUATE STUDIES COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE 

UNIVERSITY TECHNOLOGY COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  

 

  

The Advisory Board for the Center For Student Media
Bylaws & Website
(1 COAS-Communication, 1-year term)
 

 

Name/Email

Department 

Phone

Term 
Expires

Representing

Paula Horvath

Communication

3865

9/17

COAS - Communication

 

  
Bookstore Advisory Council **
(2 At-Large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Robert Stern     

COAS - Chemistry

2198

 9/18

FA President/Designee

Marielle Veve

Library

5726

9/17

At-large**

Christopher Gabbard

COAS - English

2273

9/17

At-large**

 

 

Calendar Committee 
(1 COAS, 1 CCB, 1 CCEC, 1 COEHS, & 1 BCH) 
(2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Scott Hochwald 

Mathematics & Statistics 

2653

9/17

College of Arts & Sciences

Diane Tanner 

Accounting & Finance 

1673

9/17

Coggin College of Business

Eileen Pesantes-Tavares

School of Engineering/Civil

5070

9/18

College of Computing, Engineering & Construction

Elizabeth Gregg

Leadership, School Counseling, & Sport Mgt

5199

9/18

College of Education & Human Services

Michelle Boling 

Clinical & Applied Movt Sciences 

1563

9/17

Brooks College of Health

 

Constitutional Jurisdiction Committee  
(1 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Radha Pyati

COAS - Chemistry

1918

9/18

FA President

John White

COEHS - Foundations & Secondary Education

1244

9/18

At-large

 

 

Distance Learning Committee  
Bylaws & WEBSITE & Minutes (2-year term) 
 (2 COAS, 1 CCB, 1 CCEC, 1 COEHS, & 1 BCH) 
(NOT served more than two consecutive terms) 

Name/Email

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

Sean Davis CCB - Accounting & Finance 3928 9/17 Appointed by FA Campus Technology
Mary Lundy BCH - Clinical & Applied Movement  Sciences 2236 9/17 Appointed by FA Faculty Enhancement Committee chair

Georgette Dumont     

Political Science & Public Administration

5855

9/18

College of Arts & Sciences

Brenda Vose 

Criminology & Criminal Justice 

1717 

9/17

College of Arts & Sciences

Cheryl Van Deusen

Management

1348

9/18

Coggin College of Business

Chiu Choi

School of Engineering/Electrical

1681

9/18

College of Computing, Engineering & Construction

Kristine Webb 

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 

1807

9/17

College of Education & Human Services

Catherine Christie 

Nutrition & Dietetics 

1202

9/17

Brooks College of Health 

 

  

Commission on Diversity and Inclusion ** 
Bylaws & Website 
(1 At-large, 2-year term)  

Name/Email 

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

Otilia Salmon COEHS - Foundations & Secondary Education 1842 9/18  At-large**


Food Service Advisory Council**
Bylaws & Website 
(4 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Patrick Kreidl

School of Engineering/ Electrical

1905

9/18

FA President/Designee

Terri Ellis

COAS - Biology

5766

9/18

At-large**

Catherine Christie

BCH - Nutrition & Dietetics

1202

9/18

At-large**

Jennifer Spaulding-Givens 

COAS – Sociology, Anthropology, & Social Work

1640

9/17

At-large**

Christopher Gabbard

COAS – English

2273

9/17

At-large**


General Education Council
Bylaws & Website 
(2-year term) 
(MAY NOT serve more than two consecutive terms)    

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

David Waddell

Biology

1958

9/18

College of Arts & Sciences
(Natural Sciences)

David Sheffler

History

1856

9/17

College of Arts & Sciences
(Social Sciences)

Chris Gabbard

English

2273

9/18

College of Arts & Sciences
(Humanities) 

Donna Mohr 

Mathematics & Statistics  

2884

9/17

College of Arts & Sciences
(Mathematical Sciences)

   

Honors Council  
(2-At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Tracy Alloway 

Psychology

1614

9/17

College of Arts & Sciences

Andres Gallo

Economics & Geography

1694

9/18

Coggin College of Business

Paul Eason 

School of Engineering/Mechanical

1875 

9/17

College of Computing, Engineering & Construction

Hope Wilson 

Foundations & Secondary Education 

5222

9/17

College of Education & Human Services

Connie Roush

School of Nursing

7607

9/18

Brooks College of Health

Debra Murphy

COAS - Art & Design

1766

9/18

At-large

Mitchell Miller 

COAS – Criminology & Criminal Justice 

3877

9/17

At-large 

 

 

HR Sick Leave Pool Committee 
(2 At-large, 2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Marielle Veve

Library

5726

9/18

At-large

Russell Turney

COAS – English

2273

9/17

At-large

 

  

 Intercollegiate Athletic Committee**
Bylaws & Charge
(All 6 Faculty At-Large, 3-year term
1 Faculty Athletic Representative) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

** Jennifer Kane

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

2465

Non-Vote
Ex-Officio

Faculty Athletic** Representative

Newton Jackson

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

1829

8/1/2018

Faculty At-large**

Kristi Sweeney 

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

1815

8/1/2018

Faculty At-large** 

Holly Miller

COAS - Criminology & Criminal Justice

3879

8/1/2019

Faculty At-large**

*Matthew Ohlson COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management 5271  8/1/2019 Faculty At-large**

Beven Livingston

BCH - Clinical & Applied Movement Sciences

2685

8/1/2017

Faculty At-large**

David Jaeger

CCB - Accounting & Finance

1671

8/1/2017

Faculty At-large** 

Janet Owen

President's Office

2500

Non-vote

Presidential Delegate

Albert Colom

Enrollment Services

2881

Vote

Associate Vice President

Lee Moon

Athletics

2327

Non-vote

Athletics Director

Donna Kirk

Athletics

2819

Non-vote

Assoc Athletic Dir/Senior Woman Administrator

Donna Kirk

Athletics, Director of Compliance

2819

Non-vote

Athletics

Cheryl Gonzalez

EOP/Title IX

2513

Non-vote

EOP/Title IX

 

Student-Athletic Advisor Committee

N/A

1/1/2014

Student Athletic President

Caleb Grantham Student Government Association 2750

8/1/2017

SGA President

Matt Maynor

Community

N/A

Vote

Community Liaison

 

 

 

Parking Advisory Council**
BYLAWS & WEBSITE
(1-At-large, 2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Ashley Faulkner     

COAS - English 

 

9/18

FA President/Designee

Diane Tanner 

CCB – Accounting & Finance 

1673

9/17

At-large** 

 

 

Parking Violations Appeal Board** 
Bylaws & Website 
(2 At-large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Clarence Hines

COAS - School of Music

3845

9/17

At-large**

Katie Monnin

COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL

4358

9/18

At-large**

 

 

Space Committee**
(2 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Christos Lampropoulos

COAS – Chemistry

2152

9/18

At-large**    

Radha Pyati 
*Trevor Dunn 

COAS - Chemistry
COAS - Art & Design

1918
3960

9/16
   9/17 

At-large** 

 
    

Student Conduct Board
(All 7 At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Julie Merten

BCH –Public Health

2840

9/18

At-large

Juliana Leding

COAS - Psychology

1613

9/18

At-large

David Swanson     

CCB - Marketing & Logistics     

5228

9/18

At-large

Richard Patterson

COAS - Psychology 

1630

9/18

At-large

Paul Fuglestad 

COAS - Psychology 

1630

9/17

At-large 

Kathaleen Bloom 

BCH – School of Nursing 

1472

9/17

At-large 

Edwin Harris 

CCEC – School of Computing 

2985

9/17

At-large 

 

 

 
Supporting Our Students

WEBSITE (1 At-large) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Natalie Indelicato

BCH - Public Health

5318

N/A

At-Large

 

 

 

Undergraduate Studies Council 
 BYLAWS & WEBSITE  
(2-COAS, 1-CCB, CCEC, COEHS, BCH) 
(3-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Sam Kimball

English

1276

9/17

College of Arts & Sciences

Russell Turney 

English

2273

9/18

College of Arts & Sciences

Christopher Baynard

Economics & Geography

1243

9/17

Coggin College of Business

Karthikeyan Umapathy

School of Computing 

1329

9/18

College of Computing, Engineering
& Construction

Maurice Graham 

Leadership, School Counseling, & Interpreter Edu 

1841

9/18

College of Education & Human Services

Kathaleen Bloom

School of Nursing

1472

9/17

Brooks College of Health

 

  

University Appeals Committee
(2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Dale Casamatta 

Biology 

1936

9/17

College of Arts & Sciences

Mina Baliamoune 

Economics & Geography 

1223

9/17

Coggin College of Business

Chip Klostermeyer

School of Computing

1327

9/18

College of Computing, Engineering & Construction

Janice Humphrey

*Caroline Guardino

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 

5869
1818

9/16

9/17

College of Education & Human Services

Chitra Lakshmi K Balasubramanian

Clinical & Applied Movement Sciences

3849

9/18

Brooks College of Health

Thomas Mullen

COAS - Chemistry

1377

9/18

At-large

Alternates (2-year term)  

 

Michelle DeDeo 

Mathematics & Statistics 

3710

9/17

College of Arts & Sciences

Young Tae Choi 

Marketing & Logistics 

1119

9/17

Coggin College of Business

*Craig Hargis     

Construction Management

2746

9/18

College of Computing, Engineering & Construction

Jennifer Kilpatrick

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education

5286

9/18

College of Education & Human Services

Sherry Pinkstaff

Clinical & Applied Movement Sciences

2841

9/18

Brooks College of Health

Anne Swanson

COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Mgmt

1839

9/18

At-large

 

 

University Technology Committee 
 BYLAWS & WEBSITE 
(2 At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Suzanne Ehrlich Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5287 9/17 FA Campus Technology Committee - chair/designee

Christopher Kelso

*Clarence Hines

COAS - Physics

COAS - School of Music

1937
3845

1/16

9/17

At-large 

Sherif Elfayoumy

CCEC - School of Computing

1318

9/18

At-large

 



UNF Campus Safety Advisory Council** 
Membership & Bylaws & Website 

Name

Representing

Extension

Curtis Phills**  

Faculty, College of Arts & Sciences -
(Psychology) (51/3429) 

Ext. 1665 

John Hale, chair 

Assistant Vice President, Physical Facilities (53/2211)

Ext 1713 

Vince Smyth

Assistant Vice President (A & F) - (53/2207)

Ext. 2287

Joann Campbell

Associate Vice President, Compliance Officer (53/2207)

Ext.2258

Dan Endicott

Director, Environmental Health & Safety (6/1301)

Ext. 2019

Bill Strudel

Director, Police & Public Safety (41/1011)

Ext. 1020

Rocelia Gonzalez

Director, ADA Compliance Office (6/2014)

Ext. 2870

Anne Hoover

Provost and Vice President of Academic Affairs, Designee (1/2522)

Ext. 2700

Myron Kelly

AFSCME Representative Physical Facilities (6/1213)

Ext. 1174

Collin Waychoff

Student Government Representative, SG Chief of Staff (58E/3300)

Ext. 1586

Everett Malcolm

Associate Vice President Student Affairs (58E/2310)

Ext. 2600

Steve Crews

Asst Director, Facilities Management University Housing (14/1538)

Ext. 4680

Amy Keagy

Biology - Laboratory Manager (59/1310)

Ext. 2830

Elinor Scheirer**

Faculty, College of Education and Human Services -
Leadership, School Counseling & Sports Management (57/3424) 

Ext. 1803 

Melanie Speaks

Laboratory Manager, Chemistry (50/3504)

Ext.1964

Wallace Harris

Assistant Director, Physical Facilities (5/1112)

Ext. 3522

Joy Magnon

USPA Representative (58West/Rm 2112)

Ext. 2525

TBD

Assistant Director, Marketing & Publications (60/1233)

 

Shelia Spivey

Director, Women's Center (2/2099)

Ext. 2600

Beyza Aslan**  

Faculty, College of Arts & Sciences - Mathematics & Statistics (14/2710) 

Ext. 3713 

Jennifer Neidhardt

Asst Director, Benefits & Retirement HR (1/1113)

Ext. 2903

Alison Noonan

Coordinator, Events Planning Taylor Leadership Inst. (COEHS) (57W/2750

Ext. 5934

Grace Bossé 

Laboratory Manager, Physics (50/2818)

Ext. 1957

 

*Appointed by the Faculty Association President 
**Final Appointment Subject to the University President's Approval

  

Student Body President - Caleb Grantham   

Student Body Vice President -  Isabella Genta

Graduate Student Organization President- 

The Spinnaker - Cassidy Alexander  (editor@unfspinnaker.com)