University Committees 
(2015-2016)

 

NOTE: The following are NOT Faculty Association committees. And, the committee compositions listed below are not complete. The names you see below are only those of the faculty who have been elected to these committees by the Faculty Association.  

 

 

ADVISORY BOARD FOR THE CENTER FOR STUDENT MEDIA & BYLAWS & WEBSITE

BOOKSTORE ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE  

CALENDAR COMMITTEE

CAMPUS SAFETY ADVISORY COUNCIL MEMBERSHIP & BYLAWS & WEBSITE

CONSTITUTIONAL JURISDICTION COMMITTEE 

DISTANCE LEARNING COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  & MINUTES

COMMISSION ON DIVERSITY AND INCLUSION & BYLAWS & WEBSITE

FOOD SERVICE ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE 

GENERAL EDUCATION COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE

HONORS COUNCIL

HR SICK LEAVE POOL COMMITTEE  

INTERCOLLEGIATE ATHLETIC COMMITTEE & BYLAWS & CHARGE 

PARKING ADVISORY COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE

PARKING VIOLATIONS APPEAL BOARD & WEBSITE 

SPACE COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  

STUDENT CONDUCT BOARD   

SUPPORTING OUR STUDENTS & WEBSITE

TRAFFIC APPEALS BOARD (NO MORE ACTIVE or EXIST) 
UNIVERSITY APPEALS COMMITTEE

UNDERGRADUATE STUDIES COUNCIL & BYLAWS & WEBSITE 

UNIVERSITY TECHNOLOGY COMMITTEE & BYLAWS & WEBSITE  

 

  

The Advisory Board for the Center For Student Media
Bylaws & Website
(1 COAS-Communication, 1-year term)

 

Name/Email

Department 

Phone

Term
Expires

Representing

Paula Horvath 

Communication 

3865

9/16

COAS - Communication

 

Bookstore Advisory Council **
(2 At-Large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Judy Comeaux

BCH – School of Nursing

1477

9/16

FA President/Designee

Marielle Veve

Library

5726

9/17

At-large**

Christopher Gabbard

COAS - English 

2273

9/17

At-large**

 

 

Calendar Committee 
(1 COAS, 1 CCB, 1 CCEC, 1 COEHS, & 1 BCH) 
(2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Scott Hochwald 

Mathematics & Statistics 

2653

9/17

College of Arts & Sciences

Diane Tanner 

Accounting & Finance 

1673

9/17

Coggin College of Business

James Littleton

School of Computing

1314

9/16

College of Computing, Engineering & Construction

Elizabeth Gregg

Leadership, School Counseling, & Sport Mgt

5199

9/16

College of Education & Human Services

Michelle Boling 

Clinical & Applied Movt Sciences 

1563

9/17

Brooks College of Health

 

Constitutional Jurisdiction Committee  
(1 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Chip Klostermeyer

School of Computing

1327

9/16

FA President

*Gordon Rakita

COAS –Sociology, Anthropology, & SW

1658

9/16

At-large

 

 

Distance Learning Committee  
Bylaws & WEBSITE & Minutes (2-year term) 
 (2 COAS, 1 CCB, 1 CCEC, 1 COEHS, & 1 BCH) 
(NOT served more than two consecutive terms)  

Name/Email 

Department  

Phone 

Term
Expires  

Representing 

Donna Mohr      COAS - Mathematics & Statistics 2884 9/16 Appointed by FA Campus Technology
Mary Lundy  BCH- Clinical & Applied Movement Science 2236 9/16 Appointed by FA Faculty Enhancement Committee chair

Gordon Rakita

Sociology & Anthropology & Social Work

1658

9/16

College of Arts & Sciences

Brenda Vose 

Criminology & Criminal Justice 

1717 

9/17

College of Arts & Sciences

Cheryl Frohlich

Accounting & Finance

1674

9/16

Coggin College of Business

Swapnoneel Roy

School of Computing

2985

9/16

College of Computing, Engineering & Construction

Kristine Webb 

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 

1807

9/17

College of Education & Human Services

Catherine Christie 

Nutrition & Dietetics 

1202

9/17

Brooks College of Health 

 

  

Commission on Diversity and Inclusion ** 
Bylaws & Website 
(1 At-large, 2-year term)  

Name/Email 

Department 

Phone 

Term
Expires 

Representing 

Melissa Hargrove
 *Sucheta Pyakuryal  
COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work
COAS - Political Science & Public Administration
1625
2978
9/15 
9/16
At-large**  


Food Service Advisory Council** 
Bylaws & Website 
(4 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*John Nuszkowski

CCEC – School of Engineering /Mechanical

1683

9/16

FA President/Designee

Terri Ellis

COAS - Biology

5766

9/16

At-large**

Jacqueline Shank

BCH - Nutrition & Dietetics

2328

9/16

At-large**

Jennifer Spaulding-Givens 

COAS – Sociology, Anthropology, & Social Work

1640

9/17

At-large**

Christopher Gabbard

COAS – English

2273

9/17

At-large**


General Education Council
Bylaws & Website 
(2-year term) 
(MAY NOT serve more than two consecutive terms)    

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Jane MacGibbon

Physics

1923

9/16

College of Arts & Sciences
(Natural Sciences)

David Sheffler

History

1856

9/17

College of Arts & Sciences
(Social Sciences)

Chris Gabbard

English

2273

9/16 

College of Arts & Sciences
(Humanities) 

Donna Mohr 

Mathematics & Statistics  

2884

9/17

College of Arts & Sciences
(Mathematical Sciences)

 

 

Honors Council  
(2-At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Tracy Alloway 

Psychology

1614

9/17

College of Arts & Sciences

John McEldowney

Accounting & Finance

1104

9/16

Coggin College of Business

Paul Eason 

School of Engineering/Mechanical

1875 

9/17

College of Computing, Engineering & Construction

Hope Wilson 

Foundations & Secondary Education 

5222

9/17

College of Education & Human Services

Connie Roush

School of Nursing

7607

9/16

Brooks College of Health

Carol Spector

CCB – Management

1666

9/16

At-large

Mitchell Miller 

COAS – Criminology & Criminal Justice 

3877

9/17

At-large 

 


HR Sick Leave Pool Committee 
(2 At-large, 2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Diane Denslow

CCB - Management
 

2780

9/16

At-large

Russell Turney 

COAS – English 

 

2273

9/17

At-large

 

 

 

 Intercollegiate Athletic Committee**
Bylaws & Charge
(All 6 Faculty At-Large, 3-year term
1 Faculty Athletic Representative) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

** Jennifer Kane

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

2465

Non-Vote
Ex-Officio 

Faculty Athletic** Representative

Newton Jackson

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

1829

8/1/2018

Faculty At-large**

Kristi Sweeney 

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

1815

8/1/2018

Faculty At-large** 

Elizabeth Gregg

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

5199

8/1/2016

Faculty At-large**

Jason Lee

COEHS - Leadership, School Counseling & Sports Management

1144

8/1/2016

Faculty At-large**

Beven Livingston

BCH - Clinical & Applied Movement Sciences

2685

8/1/2017

Faculty At-large**

David Jaeger

CCB - Accounting & Finance

1671

8/1/2017

Faculty At-large**

Janet Owen

President's Office

2500

Non-vote

Presidential Delegate

Albert Colom

Enrollment Services

2881

Vote

Associate Vice President

Lee Moon

Athletics

2327

Non-vote

Athletics Director

Donna Kirk

Athletics

2819

Non-vote

Assoc Athletic Dir/Senior Woman Administrator

Donna Kirk

Athletics, Director of Compliance

2819

Non-vote

Athletics

Cheryl Gonzalez

EOP/Title IX

2513

Non-vote

EOP/Title IX

 

Student-Athletic Advisor Committee

N/A

1/1/2014

Student Athletic President

Hailey Guerra Student Government Association 2750

8/1/2016

SGA President

Matt Maynor

Community

N/A

Vote

Community Liaison

 

 

 

Parking Advisory Council**
BYLAWS & WEBSITE
(1-At-large, 2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Paul Mason

CCB – Economics & Geography

2640

9/16

FA President/Designee

Diane Tanner 

CCB – Accounting & Finance 

1673

9/17

At-large** 

 


Parking Violations Appeal Board** 
Bylaws & Website 
(2 At-large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Clarence Hines 

COAS - School of Music 

3845

 

9/17

At-large** 

Edwin Harris
*Koren Borges

CCEC - School of Computing
CCB - Management

2985
1169

9/15
9/16

At-large**

 



Space Committee**
(2 At-large, 2-year term)  

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Trevor Dunn 

COAS – Art & Design 

3960

9/16

At-large**    

Radha Pyati 

COAS - Chemistry 

1918

9/17

At-large** 


 
    

Student Conduct Board
(All 7 At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Hugh Cornell

COAS - Mathematics & Statistics

2985

9/16

At-large

Juliana Leding

COAS - Psychology

1630

9/16

At-large

Terence Cavanaugh

COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Mgt

3875

9/16 

At-large

Julie Merten

BCH –Public Health

4017

9/16 

At-large

Paul Fuglestad 

COAS - Psychology 

1630

9/17

At-large 

Kathaleen Bloom 

BCH – School of Nursing 

1472

9/17

At-large 

Edwin Harris 

CCEC – School of Computing 

2985

9/17

At-large 

 

 

 

Supporting Our Students
WEBSITE (1 At-large) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Natalie Indelicato

BCH - Public Health

5318

N/A

At-Large

 

 

 

Undergraduate Studies Council 
 BYLAWS & WEBSITE  
(2-COAS, 1-CCB, CCEC, COEHS, BCH) 
(3-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Sam Kimball

English

1276

9/17

College of Arts & Sciences

Russell Turney 

English

2273

9/18

College of Arts & Sciences

Christopher Baynard

Economics & Geography

1243

9/17

Coggin College of Business

Karthikeyan Umapathy

School of Computing 

1329

9/18

College of Computing, Engineering
& Construction

Maurice Graham 

Leadership, School Counseling, & Interpreter Edu 

1841

9/18

College of Education & Human Services

Kathaleen Bloom

School of Nursing

1472

9/17

Brooks College of Health

 

  

University Appeals Committee
(2-year term)

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Dale Casamatta 

Biology 

1936

9/17

College of Arts & Sciences

Mina Baliamoune 

Economics & Geography 

1223

9/17

Coggin College of Business

Roger Eggen

School of Computing

1326

9/16

College of Computing, Engineering & Construction

Janice Humphrey 

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 

5869

9/17

College of Education & Human Services

Connie Roush

School of Nursing

7607

9/16

Brooks College of Health

Caroline Guardino

COEHS - Exceptional, Deaf, & Interpreter Edu

1818

9/16

At-large


Alternates (2-year term)

Michelle DeDeo 

Mathematics & Statistics 

3710

9/17

College of Arts & Sciences

Young Tae Choi 

Marketing & Logistics 

1119

9/17

Coggin College of Business

James Littleton

School of Computing

1314

9/16

College of Computing, Engineering & Construction

Katie Monnin

Childhood Education, Literacy, & TESOL

4358

9/16

College of Education & Human Services

Debra Wagner

School of Nursing

1478

9/16

Brooks College of Health

Alice Eng

Library

5044

9/16

At-large

 

 

University Technology Committee 
 BYLAWS & WEBSITE 
(2 At-Large, 2-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Donna Mohr COAS - Mathematics & Statistics 2884 9/16 FA Campus Technology Committee - chair

Christopher Kelso 

COAS - Physics 

1937

9/17

At-large 

Karthikeyan Umapathy

CCEC - School of Computing

1329

9/16

At-large

 

UNF Campus Safety Advisory Council** 
Membership & Bylaws & Website 

Name

Representing

Extension

Curtis Phills**  

Faculty, College of Arts & Sciences -
(Psychology) (51/3429) 

Ext. 1665 

John Hale, chair 

Director, Physical Facilities (5/1408)

Ext 1713 

Vince Smyth

Assistant Vice President (A & F) - (53/2207)

Ext. 2287

Joann Campbell

Associate Vice President, Compliance Officer (53/2207)

Ext.2258

Dan Endicott

Director, Environmental Health & Safety (6/1301)

Ext. 2019

Bill Strudel

Director, Police & Public Safety (41/1011)

Ext. 1020

Rocelia Gonzalez

Director, ADA Compliance Office (6/2014)

Ext. 2870

Anne Hoover

Provost and Vice President of Academic Affairs, Designee (1/2522)

Ext. 2700

Myron Kelly

AFSCME Representative Physical Facilities (6/1213)

Ext. 1174

Collin Waychoff

Student Government Representative, SG Chief of Staffl (58E/3300)

Ext. 1586

Everett Malcolm

Associate Vice President Student Affairs (58E/2310)

Ext. 2600

Steve Crews

Asst Director, Facilities Management University Housing (14/1538)

Ext. 4680

Amy Keagy

Biology - Laboratory Manager (59/1310)

Ext. 2830

Elinor Scheirer**

Faculty, College of Education and Human Services -
Leadership, School Counseling & Sports Management (57/3424) 

Ext. 1803 

Melanie Speaks

Laboratory Manager, Chemistry (50/3504)

Ext.1964

Wallace Harris

Assistant Director, Physical Facilities (5/1112)

Ext. 3522

Joy Magnon

USPA Representative (58West/Rm 2112)

Ext. 2525

Matthew Coleman

Assistant Director, Marketing & Publications (60/1233)

Ext. 2188

Shelia Spivey

Director, Women's Center (2/2099)

Ext. 2600

Beyza Aslan**  

Faculty, College of Arts & Sciences - Mathematics & Statistics (14/2710) 

Ext. 3713 

Jennifer Neidhardt

Asst Director, Benefits & Retirement HR (1/1113)

Ext. 2903

Alison Noonan

Coordinator, Events Planning Taylor Leadership Inst. (COEHS) (57W/2750

Ext. 5934

Grace Bossé

Laboratory Manager, Physics (50/2818)

Ext. 1957

 

*Appointed by the Faculty Association President 
**Final Appointment Subject to the University President's Approval 
 


Student Body President - Hailey Guerra 

Student Body Vice President -  TBD

Graduate Student Organization President- John Whalen 

The Spinnaker - Justin Belichis (editor@unfspinnaker.com)