Skip to Main Content

UNF Faculty Association Standing Committees (2019-2020)

four animated figures putting together a lightbulb puzzle

 

Standing Committee Charges (2019-2020)

 

Executive Committee (1-year term)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/20 Faculty Association President
Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 1658 9/20 Faculty Association Vice President

Elizabeth Gregg

David Mackinnon

COEHS - Leadership, School Counseling, & Sports Management

COAS - English

5199

5394

3/19

9/20

Faculty Association Secretary

Faculty Association Secretary

Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 1658 9/20 Faculty Association Past Vice President - Ex-Officio
Scott Hochwald COAS - Mathematics & Statistics --- 9/20 Faculty Association Parliamentarian
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical Engineering - 9/20 Academic Programs
Dan Richard COAS - Psychology - 9/20 Academic Standards
Robert Schupp

Lance Vickery

CCB - Management

COAS - Art & Design

- 9/20 Adjunct Affairs
Jason Haraldsen COAS - Physics - 9/20 Budget Advisory
Georgette Dumont COAS - Political Science & Public Administration - 9/20 Campus Technology
Paul Eason/

Heather Truelove

CCEC - School of Engineering/Mechanical

COAS - Pyscology

- 9/20 Faculty Affairs
James Beasley COAS - English - 9/20 Faculty Enhancement

Claudia Sealey-Potts (2019)

Juliana Leding (2020)

BCH - Nutrition & Dietetics

COAS - Psychology

---

---

1/19

1/20

Nominations & Elections
Judith Ochrietor COAS - Biology - 9/20 Research Council
Paul Parkison COEHS - Foundations & Secondary Education - 9/20 Strategic Planning Advisory
Steven Williamson CCB - Management - 9/20 Support Services
David Jaffee COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work - 9/20 Faculty Ombuds

Academic Programs Committee (2-year term) [4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10 AM to Noon)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Gregory Wurtz Physics 3891 9/21 College of Arts & Sciences
*Jack Hewitt Physics - 9/21 College of Arts & Sciences
Daniela Genova Mathematics & Statistics 3739 9/20 College of Arts & Sciences
Maitri Warusawithana
Physics
1246
1/19-9/20
College of Arts & Sciences
Russell Triplett Economics & Geography 5248 9/21 Coggin College of Business
Rahul Kale Marketing & Logistics --- 9/20 Coggin College of Business
Alan Harris, chair School of Engineering/Electrical Engineering - 9/21 College of Computing, Engineering, & Construction
Zornitza Prodanoff School of Computing --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Kristi Sweeney
Leadership, School Counseling, & Sport Management
-
9/19-9/20
 
College of Education & Human Services
Madalina Tanase
Len Roberson     
Foundations & Secondary Education
Exceptional Deaf and Interpreter Education
1258
2185
9/21
1/20-8/20
College of Education & Human Services
Hanadi Hamadi, sec Health Administration 5314 9/21 Brooks College of Health
Judy Comeaux School of Nursing --- 9/20 Brooks College of Health
Stephanie Race
vice chair
Library --- 9/20 Library
Linda Connelly BCH-School of Nursing --- 9/21 At-large

Academic Standards Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Dan Richard, chair Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences
Linda Howell English - 9/21 College of Arts & Sciences
Parvez Ahmed Accounting & Finance - 9/21 Coggin College of Business

Alan Harris

*TBD

School of Engineering/Electrical

*TBD

1682

TBD

9/19

9/20

College of Computing, Engineering, & Construction
Kim Cheek Childhood Edu, Literacy, & TESOL - 9/21 College of Education & Human Services
Zhiping Yu Nutrition & Dietetics 1442 9/21 Brooks College of Health
Claudia Sealey-Potts BCH - Nutrition & Dietetics 1429 9/21 At-large
Judith Ochrietor COAS - Biology --- 9/20 At-large

Adjunct Affairs Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]

Name Department Phone Term Expires Representing
Trevor Dunn

Lance Vickery

Art & Design --- 9/19

9/20

College of Arts & Sciences
Natasha Christie Political Science & Public Admin - 9/21 College of Arts & Sciences
Robert Schupp

co-chair

Management 2260 9/21 Coggin College of Business
*Jim Littleton School of Computing - 9/21 College of Computing, Engineering, & Construction
Otilia Salmon Foundations and Secondary Education --- 9/20 College of Education & Human Services
Leigh Powers School of Nursing --- 9/20 Brooks College of Health
Susan Massey UNF Library --- 9/20 Library
Steven Williamson CCB - Management - 9/21 At-large

Budget Advisory Committee (2 year term) [7 At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Susan Massey UNF Library - 9/21 At-large
Emily Ray UNF Library - 9/21 At-large
Sherif Elfayoumy CCEC - School of Computing - 9/21 At-large
Jason Haraldsen

chair

COAS - Physics - 9/21 At-large
*Nathan Kunz CCB - Management --- 9/21 At-large
Michele Moore BCH - Public Health --- 9/20 At-large
*Kayaalp Dilek COEHS - Foundations and Secondary Education --- 9/21 At-large

Campus Technology Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED [7 Appointed Ex-Officio - 1-year Term] - Non-VOTE

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Georgette Dumont

chair

Political Science & Public Administration 5855 9/20 College of Arts & Sciences
Gregory Wurtz Physics - 9/21 College of Arts & Sciences
Christopher Baynard Economics & Geography 1243 9/20 Coggin College of Business
Jim Littleton School of Computing - 9/21 College of Computing, Engineering & Construction
Ronghua Ouyang Leadership, School Counseling & Sport Management - 9/20 College of Education & Human Services
Andrea Arikawa School of Nursing 1147 9/21 Brooks College of Health
Daniel Feinberg Library 5160 9/21 Library
Scott Bennett

Information Technology Services

(ITS)

2277 N/A Chief Information Officer (Non-Vote)
*Gordon Rakita Information Technology Services 1658 N/A

Academic Technology Director

(Non-Vote)

*Deborah Miller Center for Instruction & Research Technology (CIRT) 1416 N/A Asst Vice President for CIRT (Non-Vote)
*Jeff Durfee Information Technology Services 2157 N/A Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)
*Chris Petrello Information Technology Services 5469 N/A User Services Director (Non-Vote)
*Dmitriy Bond Information Technology Services 2210 N/A Enterprise Systems Director (Non-Vote)
*Jennifer Murray UNF Library --- N/A Director of Library Systems & Technology (Non-Vote)

Faculty Affairs Committee ( 2-year term) [VP + 8 At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 1658 9/20 Faculty Association Vice President
Heather Truelove

co-chair

COAS - Psychology 1643 9/21 At-large
Stacy Boote COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 5356 9/21 At-large
Adrienne Lerner COAS -Political Science & Public Administration 1070 9/21 At-large
David Jaffee COAS - Sociology, Anthropology, Social Work --- 9/20 At-large
Juliana Leding COAS - Psychology 1347 9/21 At-large
Steven Williamson CCB - Management --- 9/20 At-large
Mary Lundy BCH - Clinical & Applied Movement Sciences --- 9/20 At-large
Paul Eason, co-chair CCEC - School of Engineering/Mechanical Engineering --- 9/20 At-large

Faculty Enhancement Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
James Beasley

chair

English --- 9/20 College of Arts & Sciences
David Mackinnon English 2273 9/21 College of Arts & Sciences
*Lakshmi Goel Management --- 9/20 Coggin College of Business
Grant Bevill School of Engineering/Mechanical Engineering --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich Leadership, School Counseling, & Sport Management 5287 9/21 College of Education & Human Services
Jasper Xu Health Administration 1434 9/21 Brooks College of Health
Maria Atilano UNF Library - 9/21 Library
Debbie Wang COAS - Psychology 1601 9/20 At-large

Nominations & Elections Committee (2-year term) January 2019 - January 2021 [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Tracy Alloway Psychology --- 1/21 College of Arts & Sciences
Nicholas Seabrook Political Science & Public Administration 5856 1/22 College of Arts & Sciences
Russell Triplett Economics --- 1/21 Coggin College of Business
Cigdem Akan School of Engineering/Civil Engineering 5536 1/21 College of Computing, Engineering, & Construction
Amanda Pascale Leadership, School Counseling, & Sport Management 5530 1/22 College of Education & Human Services
Corinne Labyak Nutrition & Dietetics 5725 1/21 Brooks College of Health
Marielle Veve UNF Library 5726 1/22 Library
Juliana Leding (vice chair) COAS -Psychology - 1/21 At-large (Chair - 1/2020)

Chitra

K. Balasubramanian

BCH - Clinical & Applied Movement Sciences 3849 1/22 At-large (Chair-1/2021)

Research Council (2-year term) [4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] - VOTED (13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president) + [3 At-large (elected)] - VOTED + [VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] - Non-VOTE (ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
*Judy Ochrietor

chair

Biology --- 9/20 College of Arts & Sciences (appointed)
*Lori Lange Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences(appointed)
*Julie Ingersol

*Alison Bruey     
Philosophy and Religious Studies

History     
-

-
9/21

9/21
College of Arts & Sciences (appointed)
College of Arts & Sciences (appointed)
*Lev Gasparov Art and Science - 9/21 College of Arts & Sciences (appointed)
*Tobias Huning Management --- 9/21 Coggin College of Business (appointed)
*Christopher Flynn Management --- 9/21 Coggin College of Business (appointed)
*Asai Asaithambi School of Computing --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
*Brian Kopp School of Engineering/Electrical Engineering --- 9/21 College of Computing, Engineering, & Construction (appointed)
*Christian Winterbottom Childhood Education, Literacy, & TESOL --- 9/20 College of Education & Human Services (appointed)
*David Hoppey Exceptional, Deaf, & Interpreter Education --- 9/21 College of Education & Human Services (appointed)
*Lauri Wright Nutrition & Dietetics --- 9/20 Brooks College of Health (appointed)
*Michelle Boling Clinical & Applied Movement Sciences --- 9/21 Brooks College of Health (appointed)
*Thomas Caswell UNF Library - 9/21 Library (appointed)
Jody Nicholson-Bell COAS - Psychology - 9/21 At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)
Tes Tuason BCH - Public Health --- 9/20 At-large
Daniel Dinsmore COEHS - Foundations & Secondary Edu - 9/21 At-large
John Kantner Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) 2455 Non-Vote AVP for ORSP

Strategic Planning Advisory Committee (2-year term) 2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Heather Truelove Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences
Laura Heffernan English 2273 9/21 College of Arts & Sciences
Chiradip Chatterjee Economics & Geography - 9/21 Coggin College of Business
Craig Hargis Construction Management --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Paul Parkison, chair Foundations & Secondary Education --- 9/20 College of Education & Human Services
Donni Welch-Rawls Clinical & Applied Movement Sciences 1539 9/21 Brooks College of Health
Adam Chalmers Library - 9/21 Library
Sinyoung Park BCH - Health Administration 5229 9/21 At-Large

Support Services Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Pamela Zeiser Political Science & Public Administration 1931 9/20 College of Arts & Sciences
Jennifer Spaulding-Givens Sociology, Anthropology, & Social Work - 9/21 College of Arts & Sciences
Steven Williamson, chair Management 1347 9/21 Coggin College of Business

Grant Bevill

School of Engineering/Mechanical Engineering --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Luke Cornelius Leadership, School Counseling, & Sport Management --- 9/20 College of Education & Human Services
Jenifer Ross Nutrition and Dietetics 5231 9/21 Brooks College of Health
Rebecca Durney UNF Library - 9/21 Library
Nilufer Ozdemir Economics & Geography 5434 9/21 At-large

 *Appointed by FA President