Skip to Main Content

UNF Faculty Association Standing Committees (2018-2019)

   

Standing Committee Charges

Executive Committee (1-year term)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/20 Faculty Association President
Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 1658 9/20 Faculty Association Vice President
Elizabeth Gregg

COEHS - Leadership, School Counseling, & Sports Management

5199

9/18-3/19

Faculty Association Secretary

David MacKinnon COAS - English 5394 4/19-9/19 Faculty Association Interim Secretary
Chip Klostermeyer CCEC - School of Computing -- 9/20
Faculty Association Past President - Ex-Officio
 
Scott Hochwald COAS - Mathematics & Statistics --- 9/20 Faculty Association Parliamentarian
Kim Cheek COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 3846 9/19 Academic Programs
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical --- 9/19 Academic Standards
David MacKinnon COAS - English 5394 9/19 Adjunct Affairs
O Patrick Kreidl CCEC - School of Engineering/Electrical --- 9/19 Budget Advisory
Gerogette Dumont COAS - Political Science & Public Admin --- 9/19 Campus Technology
Paul Eason &
 
CCEC - School of Engineering/Mechanical
 
--- 9/19 Faculty Affairs
Dan Richard COAS - Psychology --- 9/19 Faculty Affairs
Suzanne Ehrlich COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Management --- 9/19 Faculty Enhancement
Claudia Sealey-Potts (2019)
 
BCH - Nutrition & Dietetics
 
---
 
1/20
 
Nominations & Elections
Juliana Leding (2020) COAS - Psychology --- 1/21 Nominations & Elections
Judith Ochrietor COAS - Biology --- 9/19 Research Council
Craig Hargis CCEC - Construction Management --- 9/19 Strategic Planning Advisory
Dawn Witherspoon COAS - Psychology --- 9/19 Support Services

Academic Programs Committee (2-year term) [4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large]

(ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10 AM to Noon)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Timothy Groulx School of Music 3891 9/19 College of Arts & Sciences
Daniela Genova Mathematics & Statistics 3739 9/20 College of Arts & Sciences
Gregory Helmick
 
Languages, Literatures, & Cultures
2296
 
9/17-12/17
 
College of Arts & Sciences
*Patricia Geesey Languages, Literatures, & Cultures 1246 5/18-9/19
9/18-9/19
1/18- 4/18
College of Arts & Sciences
Maitri Warusawithana
 
Physics 1246
1/19-9/20
 
College of Arts & Sciences
Christopher Kelso Physics 1246 10/18-12/18 College of Arts & Sciences
Christopher Baynard Economics & Geography 1243 9/19 Coggin College of Business
*Adel El-Ansary Marketing & Logistics --- 9/20 Coggin College of Business
Thobias Sando School of Engineering/Civil 1142 9/19 College of Computing, Engineering, & Construction
Zornitza Prodanoff School of Computing --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Kim Cheek, chair
---
 
Childhood Education, Literacy, & TESOL
---
 
3846
---
 
9/18-9/19
9/19-9/20
 
College of Education & Human Services
*Newton Jackson Leadership, School Counseling, Sport Mgt 1829 2/18-9/19 College of Education & Human Services
Cynthia Cummings
vice chair
 
School of Nursing 1626 9/19 Brooks College of Health
Judy Comeaux School of Nursing --- 9/20 Brooks College of Health
Stephanie Race Library --- 9/20 Library
*Hanadi Hamadi, sec BCH-Health Administration 5314 9/19 At-large

Academic Standards Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Dan Richard Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences
Krista Paulsen Sociology, Anthropology, & Social Work 1650 9/19 College of Arts & Sciences
Mina Baliamoune Economics & Geography 1223 9/19 Coggin College of Business
Alan Harris School of Engineering/Electrical 1682 9/20 College of Computing, Engineering, & Construction
Katie Monnin
 
Childhood Education, Literacy, & TESOL
 
4358
 
9/17- 2/18
 
College of Education & Human Services
*Jeffrey Cornett Foundations & Secondary Education ----- 9/18-9/19 College of Education & Human Services
Chitra Balasubramanian Clinical & Applied Movement Sciences 3849 9/19 Brooks College of Health
Linda Connelly BCH - School of Nursing 1147 9/19 At-large
Judith Ochrietor COAS - Biology --- 9/20 At-large

Adjunct Affairs Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]

Name Department Phone Term Expires Representing
Trevor Dunn Art & Design --- 9/20 College of Arts & Sciences
David MacKinnon
chair
 
English 5394 9/19 College of Arts & Sciences
David Bryan Accounting & Finance 5253 9/19 Coggin College of Business
Pramod Govindan
 
School of Engineering/Electrical Engineering
 
5154
 
9/18
 
College of Computing, Engineering, & Construction
Steven Stagon School of Engineering/Mechanical Engineering ---- 9/19 College of Computing, Engineering, & Construction
Otilia Salmon Foundations and Secondary Education --- 9/20 College of Education & Human Services
Leigh Powers School of Nursing --- 9/20 Brooks College of Health
Susan Massey Library --- 9/20 Library
Sericea Smith
 
BCH - Public Health
 
1213
 
9/18
 
At-large
Alexandar Menocal COAS - English --- 9/19 At-large

Budget Advisory Committee (2 year term) [7- At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Tammy Druash Library 2615 9/19 At-large
Bruce Kavan
CCB - Management
1349
9/18
At-large
Steven Williamson CCB - Management 1347 9/19 At-large
Gregory Wurtz COAS - Physics 3977 9/19 At-large
Matthew Corrigan COAS - Political Science & Public Administration 1926 9/19 At-large
Christos Lampropoulos COAS - Chemistry --- 9/20 At-large
Michele Moore BCH - Public Health --- 9/20 At-large
O Patrick Kreidl CCEC - School of Engineering/Electrical Engineering --- 9/20 At-large

Campus Technology Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED [7 Appointed Ex-Officio - 1-year Term] - Non-VOTE

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Georgette Dumont Political Science & Public Administration 5855 9/20 College of Arts & Sciences
Gregory Wurtz Physics 3977 9/19 College of Arts & Sciences
Christopher Baynard Economics & Geography 1243 9/20 Coggin College of Business
Sherif Elfayoumy School of Computing 1318 9/19 College of Computing, Engineering & Construction
Ronghua Ouyang Leadership, School Counseling & Sport Management 9/20   College of Education & Human Services
Linda Connelly School of Nursing 1147 9/19 Brooks College of Health
Jennifer Murray
 
Library
5160
 
9/17 - 1/18
 
Library
Lauren Newton Library 1531 2/18-9/19 Library
*Reginald Brinson
Information Technology Services
(ITS)
 
2277 N/A Chief Information Officer (Non-Vote)
*Gordon Rakita Information Technology Services 1658 N/A
Academic Technology Director
(Non-Vote)
 
*Deborah Miller Center for Instruction & Research Technology (CIRT) 1416 N/A CIRT Senior Director (Non-Vote)
*Jeff Durfee Information Technology Services 2157 N/A Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)
*Chris Petrello Information Technology Services 5469 N/A User Services Director (Non-Vote)
*Dmitriy Bond Information Technology Services 2210 N/A Enterprise Systems Director (Non-Vote)
*Jennifer Murray UNF Library --- N/A Director of Library Systems & Technology (Non-Vote)

Faculty Affairs Committee ( 2-year term) [VP+8 At-large]

(ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 1658 9/20 Faculty Association Vice President
Mina Baliamoune CCB - Economics & Geography 1223 9/19 At-large
Stacy Boote COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 5356 9/19 At-large
Deborah Reed COEHS - Exceptional, Deaf, and Interpreter Education 1756 9/19 At-large
David Jaffee COAS - Sociology, Anthropology, Social Work --- 9/20 At-large
Juliana Leding COAS - Psychology --- 9/20 At-large
Dan Richard COAS - Psychology --- 9/20 At-large
Mary Lundy BCH - Clinical & Applied Movement Sciences --- 9/20 At-large
Paul Eason CCEC - School of Engineering/Mechanical Engineering --- 9/20 At-large

Faculty Enhancement Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
James Beasley English --- 9/20 College of Arts & Sciences
Chris Gabbard English 2273 9/19 College of Arts & Sciences
*Lakshmi Goel Management --- 9/20 Coggin College of Business
Grant Bevill
School of Engineering/
Mechanical Engineering
 
--- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich - chair Leadership, School Counseling, & Sport Management 5287 9/19 College of Education & Human Services
Claudia Sealey-Potts Nutrition & Dietetics 1429 9/19 Brooks College of Health
Courtenay McLeland Library 5550 9/19 Library
Debbie Wang COAS - Psychology 1601 9/20 At-large

Nominations & Elections Committee (2-year term) January 2019 - January 2021 [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large] Research Council (2-year term) [4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] - VOTED (13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president) + [3 At-large (elected)] - VOTED + [VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] - Non-VOTE(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Tracy Alloway Psychology --- 1/21 College of Arts & Sciences
Brenda Vose Criminology & Criminal Justice 1717 1/20 College of Arts & Sciences
Russell Triplett Economics --- 1/21 Coggin College of Business
Cigdem Akan School of Engineering/Civil 5536 1/21 College of Computing, Engineering, & Construction
Amanda Pascale Leadership, School Counseling, & Sport Management 5530 1/20 College of Education & Human Services
Corinne Labyak Nutrition & Dietetics 5725 1/21 Brooks College of Health
Marielle Veve Library --- 1/20 Library
Juliana Leding (vice chair) COAS -Psychology - 1/21 At-large (Chair - 1/2020)
Claudia Sealy-Potts, chair BCH - Nutrition & Dietetics 1429 1/20 At-large (Chair - 1/2019)

 

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Judy Ochrietor, chair Biology --- 9/20 College of Arts & Sciences (appointed)
Lori Lange Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences(appointed)
Denise Bossy History 2886 9/19 College of Arts & Sciences (appointed)
Jason Haraldsen Physics 2235 9/19 College of Arts & Sciences (appointed)
Adel El-Ansary Marketing & Logistics --- 9/20 Coggin College of Business (appointed)
Christopher Flynn Management 1118 9/19 Coggin College of Business (appointed)
Asai Asaithambi School of Computing --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
John Nuszkowski School of Engineering/Mechanical 1683 9/19 College of Computing, Engineering, & Construction (appointed)
Christian Winterbottom Childhood Education, Literacy, & TESOL --- 9/20 College of Education & Human Services (appointed)
David Hoppey Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5326 9/19 College of Education & Human Services (appointed)
Lauri Wright Nutrition & Dietetics --- 9/20 Brooks College of Health (appointed)
Tammie Johnson Public Health 2840 9/19 Brooks College of Health (appointed)
Thomas Caswell Library 5455 9/19 Library (appointed)
Holly Miller COAS - Criminology &Criminal Justice 3879 9/19 At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)
Tes Tuason BCH - Public Health --- 9/20 At-large
Jose Franco COAS - Mathematics & Statistics 2216 9/19 At-large
John Kantner Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) 2455 Non-Vote AVP for ORSP

Strategic Planning Advisory Committee (2-year term) 2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Heather Truelove Psychology --- 9/20 College of Arts & Sciences
Gordon Rakita
 
Sociology, Anthropology, Social Work
 
1658
 
9/18
 
College of Arts & Sciences
Elena Buzaianu Mathematics & Statics 2058 9/19 College of Arts & Sciences
Adel El-Ansary
 
Marketing & Logistics
 
1373
9/18
 
Coggin College of Business
*Paul Fadil Management --- 9/19 Coggin College of Business
Craig Hargis,
chair
 
Construction Management --- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Paul Parkison Foundations and Secondary Education --- 9/20 College of Education & Human Services
Sherry Pinkstaff Clinical & Applied Movement Sciences 2841 9/19 Brooks College of Health
Tammy Druash UNF Library 2615 9/19 Library
Michael Moore BCH - Public Health 1449 9/19 At-large

*Appointed by FA President

Support Services Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Pamela Zeiser Political Science & Public Administration 1931 9/20 College of Arts & Sciences
Dawn Witherspoon
chair
 
Psychology 5519 9/19 College of Arts & Sciences
*Pieter de Jong Accounting & Finance 1299 9/19 Coggin College of Business
Grant Bevill
sec
 
School of Engineering/
Mechanical Engineering
 
--- 9/20 College of Computing, Engineering & Construction
Luke Cornelius Leadership, School Counseling, & Sport Management --- 9/20 College of Education & Human Services
Connie Roush School of Nursing 2684 9/19 Brooks College of Health
Maria Atilano UNF Library 1564 9/19 Library
Brian Kopp CCEC - School of Engineering/Electrical 1343 9/19 At-large

*Appointed by FA President