Skip to Main Content

UNF Faculty AssociationStanding Committees (2017-2018)

 

 

 

Standing Committee Charges

Executive Committee 
(1-year term)

Name/Email    Department    Phone   Term
Expires
 
Representing   
Radha Pyati       COAS - Chemistry 1918  9/18   Faculty Association President 
 
 
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/18   Faculty Association Vice President 
 
 
Dan Richard COAS - Psychology 1446 9/18   Faculty Association Secretary  
 
William (Chip) Klostermeyer CCEC - School of Computing 1327 9/18   Faculty Association Past President -
Ex-Officio  
 
Scott Hochwald    COAS - Mathematics & Statistics    2653 9/18   Faculty Association Parliamentarian 
 
 
Kim Cheek COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 2794 9/18 Academic Programs
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical 1682 9/18 Academic Standards 

Elizabeth Gregg

   
COEHS - Leadership, School Counseling, & Sports Management 
  
5199


9/18 Adjunct Affairs 
David MacKinnon COAS - English 5394 9/18 Adjunct Affairs
Jason Haraldsen COAS - Physics 2235 9/18 Budget Advisory
Georgette Dumont COAS - Political Science & Public Admin 5855 9/18 Campus Technology 

Gordon Rakita      COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 1658 9/18 Faculty Affairs
Raphael Crowley

CCEC - School of Engineering/Civil

1847


9/18 Faculty Enhancement
Claudia Sealey-Potts BCH - Nutrition & Dietetics 1429 9/18 Faculty Enhancement
Heather Truelove (2018)    COAS - Psychology   5316
1/19
Nominations & Elections   
Judith Ochrietor  COAS - Biology   2827 9/18   Research Council 
 
Paul Eason CCEC - School of Engineering/Mechanical 1875 9/18 Strategic Planning Advisory
  
 
Maria Atilano UNF Library 1564 9/18 Support Services  

    

Academic Programs Committee
(2-year term)

[4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large]

 (ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10AM to Noon)   

Name/Email   Department   Phone  
Term
Expires
Representing  
Timothy Groulx School of Music 3891 9/19   College of Arts & Sciences  
*Chau Kelly
History
2886
9/17
College of Arts & Sciences
*Daniela Genova Mathematics & Statistics 3739 9/18 College of Arts & Sciences
Gregory Helmick
Languages, Literatures, & Cultures

2296
9/17-12/17
9/18-9/19
1/18-4/18
College of Arts & Sciences  
*Patrica Geesey Languages, Literatures, & Cultures 1246
9/17-12/17
9/18-9/19
1/18-4/18
College of Arts & Sciences
Nicholas Seabrook Political Science & Public Administration 5856 9/18   College of Arts & Sciences  
Christopher Baynard Economics & Geography 1243 9/19 Coggin College of Business
*David Swanson Marketing & Logistics 5228 9/18 Coggin College of Business
Thobias Sando School of Engineering/Civil Engineering 1142 9/19 College of Computing, Engineering & Construction
Elise Marshall
Chip Klostermeyer
Elise Marshall
School of Computing
1324
1327
1324
9/17
12/17 9/18
College of Computing, Engineering & Construction  
Kim Cheek, chair Childhood Education, Literacy, & TESOL   2794   9/18   College of Education & Human Services  
Soonyang Kim
Chilhood Education, Literacy, & TESOL
2348
9/17-12/17
2/18-9/19
College of Education & Human Services
*Newton Jackson Leadership, School Counseling, & Sport Mgt 1829
9/17-12/17
2/18-9/19
College of Education & Human Services
Cynthia Cummings
vice chair
School of Nursing 1626 9/19   Brooks College of Health  
Andrea Arikawa - secretary Nutrition and Dietetics 1433 9/18   Brooks College of Health  
Stephanie Weiss
Library
1564
9/17
Library
*Apryl Price Library 1516 9/18 Library
*Hanadi Hamadi BCH – Health Administration 5314 9/19   At-large  

   

Academic Standards Committee   
(2-year term)  

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]  

 

Name/Email  Department   Phone   Term
Expires  
Representing 
Scott Hochwald Mathematics & Statistics      2653 9/18   College of Arts & Sciences 

 
Krista Paulsen Sociology, Anthropology, & Social Work 1650 9/19   College of Arts & Sciences 

 
Mina Baliamoune Economics & Geography 1223 9/19   Coggin College of Business 

 
Alan Harris, chair  School of Engineering/Electrical 1682 9/18 College of Computing, Engineering, & Construction
Katie Monnin Childhood Education, Literacy, & TESOL 4358 9/17-2/18
9/18-919
College of Education & Human Services
Chitra Balasubramanian Clinical & Applied Movement Sciences 3849 9/19   Brooks College of Health  
Linda Connelly BCH - School of Nursing 1147 9/19   At-large  

 
Diana Tanner CCB - Accounting & Finance 1673 9/18   At-large 

 
  

Adjunct Affairs Committee  
(2-year term)  

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]  
 
Name/Email   Department   Phone   Term
Expires  
Representing  
Patricia Geesey Languages, Literatures, & Cultures 1246 9/18   College of Arts & Sciences  
 
David MacKinnon - co-chair    English 5394 9/19   College of Arts & Sciences 
 
David Bryan Accounting & Finance 5253 9/19  
Coggin College of Business
Pramod Govindan School of Engineering/Electrical Engineering 5154 9/19
College of Computing, Engineering, & Construction
Elizabeth Gregg
co-chair 
Leadership, School Counseling, &  Sports Mgt   
5199   9/18   College of Education & Human Services  
Jacqueline Shank
Nutrition & Dietetics 2328 9/18   Brooks College of Health  
Catherine Silvers Library 5062 9/17
Library
*Paul Mosley Library 1527 9/18 Library
Sericea Smith BCH - Public Health 1213 9/19   At-large

   

Budget Advisory Committee
(2 year term)[7- At-large]

Name/Email Department Phone   Term
Expires  
Representing  
Tammy Druash Library 2615 9/19   At-large
 
Bruce Kavan CCB - Management 1349 9/19   At-large 
 
Gregory Wurtz
vice chair 
COAS - Physics 3977 9/19   At-large 
 
Matthew Corrigan COAS – Political Science & Public Administration 1926 9/19   At-large  
Jeff Cornett COEHS - Foundations & Secondary Education 1269 9/18   At-large  
Jason Haraldsen
Chair 
COAS - Physics 2235 9/18   At-large 
 
Susan Massey Library 5029 9/18   At-large 
 

   

Campus Technology Committee  
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED 
[6 Appointed Ex-Officio – 1-year Term] – Non-VOTE
 
Name/Email    Department    Phone   Term
Expires
 
Representing   
Georgette Dumont, chair  Political Science & Public Administration   5855   9/18   College of Arts & Sciences   
Gregory Wurtz  Physics 3977 9/19   College of Arts & Sciences   
Sean Davis Accounting & Finance 3928 9/18   Coggin College of Business 
 
Sherif Elfayoumy School of Computing 1318 9/19   College of Computing, Engineering & Construction  
Suzanne Ehrlich Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5287 9/18   College of Education & Human Services 

 
Linda Connelly School of Nursing 1147 9/19   Brooks College of Health 

 
Jennifer Murray


Library 5160

9/17-1/18

Library
Lauren Newton Library 1531 2/18-9/19 Library
* Reginald Brinson    Information Technology Services
(ITS)  
2277 N/A   Chief Information Officer (Non-Vote)   
* Gordon Rakita  Information Technology Services  1658 N/A   Academic Technology Director
(Non-Vote)
 
* Deborah Miller  Center for Instruction & Research Technology (CIRT)  1416 N/A   CIRT Senior Director (Non-Vote)  
* Jeff Durfee  Information Technology Services  2157 N/A   Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)  
* Chris Petrello Information Technology Services  5469 N/A   User Services Director (Non-Vote) 

 
*Dmitriy Bond  Information Technology Services  2210 N/A Enterprise Systems Director (Non-Vote)
 

 

  Chris Petrello.

Faculty Affairs Committee
( 2-year term)
[VP+8 At-large]

 (ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)     
 
Name/Email   Department   Phone   Term
Expires  
Representing  
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/18   Faculty Association Vice President 

 
Mina Baliamoune CCB – Economics & Geography 1223 9/19   At-large 

 
Stacy Boote COEHS – Childhood Education, Literacy, & TESOL 5356 9/19   At-large   
Deborah Reed  COEHS - Exceptional, Deaf, and Interpreter Education 1756 9/19   At-large  
Chip Klostermeyer CCEC - School of Computing 1327 9/18   At-large  

 
Scott Hochwald COAS - Mathematics & Statistics 2653 9/18   At-large 

 
Gordon Rakita
chair 
COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work    1658   9/18   At-large  
Julie Ingersoll COAS - Philosophy & Religious Studies 1330 9/18   At-large 

 
Cynthia Cummings BCH - School of Nursing 1626 9/18   At-large 

 

     

Faculty Enhancement Committee
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]   
 
Name/Email   Department   Phone   Term
Expires  
Representing  
Christos Lampropoulos Chemistry 2152 9/18   College of Arts & Sciences  
Chris Gabbard English 2273 9/19   College of Arts & Sciences
Parvez Ahmed  Accounting & Finance 1678 9/18   Coggin College of Business
   
*Raphael Crowley
co-chair 
*School of Engineering/Civil 1847 9/18  
College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5287 9/19   College of Education & Human Services 
 
Claudia Sealey-Potts, co-chair  Nutrition & Dietetics 1429 9/19   Brooks College of Health  
Courtenay McLeland Library 5550 9/19   Library  
 
Janice Seabrooks-Blackmore COEHS - Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5747 9/18   At-large  

 Nominations & Elections Committee  
(2-year term)  
(2-year term) (January 2018 – January 2020)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]
 
 Name/Email       Department      Phone    Term
Expires 
 
 Representing       
Debbie Wang  Psychology  1601    1/19    College of Arts & Sciences
 
Brenda Vose
(Elected)
Criminology & Criminal Justice 1717 1/20 College of Arts & Sciences
John McEldowney    Accounting & Finance  1104 1/19    Coggin College of Business  
William Dally School of Engineering/Civil   2756 1/19    College of Computing, Engineering, & Construction  
Amanda Pascale       Leadership, School Counseling, & Sport Management  5530  1/20 College of Education & Human Services
Corinne Labyak Nutrition & Dietetics    5725  1/19   Brooks College of Health 
 
Marielle Veve
 
Library    1/20 Library
Heather Truelove
chair  
COAS - Psychology 1643 1/19 At-large (Chair - 1/2018)
Claudia Sealy-Potts, vice chair  BCH - Nutrition & Dietetics  1429  1/20 At-large (Chair - 1/2019)

   

Research Council  
(2-year term)   

**[4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] –VOTED
(13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president)
+
[3 At-large (elected)] –VOTED
+
[VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] – Non-VOTE 
(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)
 
Name/Email   Department   Phone   Term
Expires  
Representing  
Lori Lange Psychology 1638 9/18 College of Arts & Sciences (appointed)
Judith Ochrietor
chair
Biology 2827 9/18 College of Arts & Sciences (appointed)
Denise Bossy      History 2886 9/19 College of Arts & Sciences (appointed)
Jason Haraldsen Physics 2235 9/19 College of Arts & Sciences (appointed)
Mina Baliamoune Economics & Geography 1223 9/18 Coggin College of Business (appointed)
Christopher Flynn Management 1118 9/19 Coggin College of Business (appointed)
William Dally School of Engineering/Civil 2756 9/18   College of Computing, Engineering & Construction (appointed)  
John Nuszkowski School of Engineering/Mechanical 1683 9/19 College of Computing, Engineering, & Construction (appointed)
Kristi Sweeney Leadership, School Counseling, & Sports Management   1815 9/18 College of Education & Human Services (appointed)  
David Hoppey Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5326 9/19 College of Education & Human Services (appointed)
Lauri Wright Nutrition & Dietetics 1700 9/18 Brooks College of Health (appointed) 
Tammie Johnson      Public Health 2840 9/19 Brooks College of Health (appointed)
Thomas Caswell Library 5455 9/19 Library (appointed)
Holly Miller COAS – Criminology &Criminal Justice 3879 9/19   At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)  
Kathaleen Bloom BCH - School of Nursing 1472 9/18   At-large 
 
Jose Franco COAS – Mathematics & Statistics 2216 9/19   At-large  
 
John Kantner  Office of Research & Sponsored Programs (ORSP)  2455 Non-Vote   AVP for ORSP  

 

 

Strategic Planning Advisory Committee  
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email   Department   Phone   Term
Expires
 
Representing  
Erin Bennett School of Music 3854 9/18   College of Arts & Sciences 

 
Gordon Rakita Sociology, Anthropology,  Social Work 1658 9/19   College of Arts & Sciences 

 
Adel El-Ansary Marketing & Logistics 1373 9/19 Coggin College of Business 

Paul Eason, chair School of Engineering/Mechanical  1875 9/18 College of Computing, Engineering & Construction
Kristi Sweeney Leadership, School of Counseling. & Sports Mgt 1815 9/18   College of Education & Human Services  
Sherry Pinkstaff Clinical & Applied Movement Sciences 2841 9/19   Brooks College of Health 

 
Tammy Druash UNF Library  2615 9/19   Library 

 
Michael Moore BCH – Public Health 1449 9/19 At-large 

   

Support Services Committee
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]    
 
Name/Email   Department   Phone   Term
Expires  
Representing  
Pamela Zeiser Political Science & Public Administration 1931 9/18   College of Arts & Sciences  
Dawn Witherspoon
secretary
 
Psychology 5519 9/19   College of Arts & Sciences  
*Pieter de Jong Accounting & Finance 1299 9/19 Coggin College of Business  
Christopher Brown School of Engineering/Civil 2811 9/18   College of Computing, Engineering & Construction  
Terrance Cavanaugh Leadership, School Counseling, &
Sports Mgt
3875 9/18   College of Education & Human Services  
Connie Roush School of Nursing 2684 9/19   Brooks College of Health  
Maria Atilano, chair   UNF Library   1564   9/19   Library  
Brian Kopp CCEC – School of Engineering/Electrical 1343 9/19   At-large  
 

 

 

*Appointed by FA President