Skip to Main Content

UNF Faculty Association Standing Committees (2016-2017)

 

Standing Committee Charges (2016-2017)

Executive Committee (1-year term)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Radha Pyati COAS - Chemistry 1918 9/18 Faculty Association President
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/18 Faculty Association Vice President
Dan Richard COAS - Psychology 1446 9/18 Faculty Association Secretary
William (Chip) Klostermeyer CCEC - School of Computing 1327 9/18 Faculty Association Past President - Ex-Officio
Scott Hochwald COAS - Mathematics & Statistics 2653 9/18 Faculty Association Parliamentarian
Michael Bovenzi COAS - School of Music 3846 9/17 Academic Programs
Steven Williamson CCB - Management 1347 9/17 Academic Standards
Elizabeth Gregg COEHS - Leadership, School Counseling, & Sports Management 5199 9/17 Adjunct Affairs
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical 1682 9/17 Budget Advisory
Jose Franco COAS-Mathematics & Statistics 2216 9/17 Campus Technology
Gordon Rakita COAS - Sociology, Anthropology, & Social Works 1658 9/17 Faculty Affairs
*Raphael Crowley CCEC - School of Engineering/Civil 1847 9/17 Faculty Enhancement
Patrick Kreidl 2016 CCEC-School of Engineering/ Electrical 1905 1/17 Nominations & Elections
Dana Hart (2017) CCB - Accounting and Finance 5316 1/18 Nominations & Elections
Judith Ochrietor COAS - Biology 2827 9/17 Research Council
Paul Eason CCEC - School of Engineering/Mechanical 1875 9/17 Strategic Planning Advisory
Brian Kopp CCEC - School of Engineering/ Electrical 1343 9/17 Support Services

Academic Programs Committee (2-year term)

[ 4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large ]

(ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10AM to Noon)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Timothy Groulx - vice chair
 
School of Music 3891 9/17 College of Arts & Sciences
*Chau Kelly History 2886 9/18 College of Arts & Sciences
Michael Bovenzi - chair
School of Music 3846 9/17 College of Arts & Sciences
Nicholas Seabrook Political Science & Public Administration 5856 9/18 College of Arts & Sciences
Christopher Baynard
Economics & Geography
1243
9/16  Coggin College of Business
*Adel El-Ansary Marketing & Logistics 1373 9/17 Coggin College of Business
*David Swanson Marketing & Logistics 5228 9/18 Coggin College of Business
*Ehsan Maleki
School of Engineering/Mechanical
1680
12/15
College of Computing, Engineering & Construction
*Jennifer Stagon School of Engineering/Mechanical 1680 9/17 College of Computing, Engineering & Construction
*Chip Klostermeyer School of Computing 1327 2/17 & 3/17 College of Computing, Engineering & Construction
Elise Marshall School of Computing 1324 9/18 College of Computing, Engineering & Construction
Kim Cheek Childhood Education, Literacy, & TESOL 2794 9/18 College of Education & Human Services
Rebecca Schumacher, sec Leadership, School Counseling, & Sports Mgt 3432 9/17 College of Education & Human Services
Connie Roush School of Nursing 2684 9/17 Brooks College of Health
Andrea Arikawa Nutrition and Dietetics 1433 9/18 Brooks College of Health
Stephanie Weiss Library 1564 9/18 Library
Thobias Sando CCEC -School of Engineering/Civil 1142 9/17 At-large

Academic Programs Committee (2-year term)

[ 4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large ]

(ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10AM to Noon)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Scott Hochwald Mathematics & Statistics 2653 9/18 College of Arts & Sciences
Susan Perez Psychology 1612 9/17 College of Arts & Sciences
Pingying Zhang Management 2249 9/17 Coggin College of Business
Alan Harris School of Engineering/Electrical 1682 9/18 College of Computing, Engineering, & Construction
Christine Weber Childhood Education, Literacy & TESOL 1754 9/17 College of Education & Human Services
Kathaleen Bloom School of Nursing 1472 9/17 Brooks College of Health
Steven Williamson - chair
CCB - Management 1347 9/17 At-large
Diana Tanner CCB - Accounting & Finance 1673 9/18 At-large

Adjunct Affairs Committee (2-year term)

[ 2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large ]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Patricia Geesey Languages, Literatures, & Cultures 1246 9/18 College of Arts & Sciences
Adel Boules Mathematics & Statistics 3709 9/17 College of Arts & Sciences
Koren Borges Management 1169 9/17 Coggin College of Business
*Raphael Crowley
School of Engineering/Civil
1847
9/16
College of Computing, Engineering, & Construction
*Thobias Sando School of Engineering/Civil 1142 9/17 College of Computing, Engineering, & Construction
Elizabeth Gregg - chair
Leadership, School Counseling, & Sports Mgt 5199 9/18 College of Education & Human Services
Jacqueline Shank Nutrition & Dietetics 2328 9/18 Brooks College of Health
Catherine Silvers - sec
Library 5062 9/18 Library
Linda Connelly BCH - School of Nursing 1147 9/17 At-large

Budget Advisory Committee (2 year term) [ 7- At-large ]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Bruce Kavan CCB - Management 1349 9/17 At-large
Krista Paulsen COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 1650 9/17 At-large
Alan Harris - chair
CCEC - School of Engineering/Electrical 1682 9/17 At-large
Stacy Boote COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Management 5356 9/17 At-large
Jeff Cornett COEHS - Foundations & Secondary Education 1269 9/18 At-large
Jason Haraldsen COAS - Physics 2235 9/18 At-large
Susan Massey Library 5029 9/18 At-large

Campus Technology Committee (2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED

+

[6 Appointed Ex-Officio - 1-year Term] - Non-VOTE

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Georgette Dumont Political Science & Public Administration 5855 9/18 College of Arts & Sciences
Jose Franco - chair
Mathematics & Statistics 2216 9/17 College of Arts & Sciences
Sean Davis Accounting & Finance 3928 9/18 Coggin College of Business
Ching-Hua Chuan School of Computing 1378 9/17 College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5287 9/18 College of Education & Human Services
Tammie Johnson Public Health 2840 9/17 Brooks College of Health
Robb Waltner
UNF Library
1516
9/16
Library
*Thomas Caswell UNF Library 5455 9/17 Library
* Reginald Brinson
Information Technology Services (ITS)
2277 N/A Chief Information Officer (Non-Vote)
* Gordon Rakita Information Technology Services 1658 N/A
Academic Technology Director - (Non-Vote)
* Deborah Miller Center for Instruction & Research Technology (CIRT) 1416 N/A CIRT Director (Non-Vote)
* Jeff Durfee Information Technology Services 2157 N/A Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)
* James George (Asst Director)
Information Technology Services 2821 N/A User Services Director (Non-Vote)
*Dmitriy Bond Information Technology Services 2210 N/A Enterprise Systems Director (Non-Vote)

Faculty Affairs Committee ( 2-year term)

[ VP+8 At-large ]

(ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2PM)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
David Fenner COAS - Philosophy & Religious Studies 2580 9/18 Faculty Association Vice President
Mina Baliamoune CCB - Economics & Geography 1223 9/17 At-large
Sherry Pinkstaff BCH - Clinical & Applied Movement Sciences 5202 9/17 At-large
Alireza Jahan-Mihan BCH - Nutrition & Dietetics 1700 9/17 At-large
Chip Klostermeyer CCEC - School of Computing 1327 9/18 At-large
Scott Hochwald COAS - Mathematics & Statistics 2653 9/18 At-large
Gordon Rakita  - chair
COAS - Sociology & Anthropology & Social Works 1658 9/18 At-large
Julie Ingersoll COAS - Philosophy & Religious Studies 1330 9/18 At-large
Cynthia Cummings BCH - School of Nursing 1626 9/18 At-large

Faculty Enhancement Committee (2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

(ATTENTION:Committee members may not apply for UNF Summer Teaching Grants)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Christos Lampropoulos Chemistry 2152 9/18 College of Arts & Sciences
*Julie Ingersoll
Philosophy & Religious Studies
1330
12/15
College of Arts & Sciences
*Todd DelGuidice School of Music 1330 9/17 College of Arts & Sciences
Parvez Ahmed
Accounting & Finance
1678
12/16
Coggin College of Business
*TBA TBA TBA 9/18 Coggin College of Business
*Raphael Crowley - chair
*School of Engineering/Civil 1847 9/18 College of Computing, Engineering & Construction
Daniel Dinsmore Foundations & Secondary Education 2610 9/17 College of Education & Human Services
Mary Lundy Clinical & Applied Movt Sciences 2236 9/17 Brooks College of Health
Stephanie Race UNF Library 5177 9/17 Library
Janice Seabrooks-Blackmore COEHS - Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5747 9/18 At-large

Nominations & Elections Committee (2-year term) (2-year term) (January 2016 - January 2018)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Debbie Wang Psychology 1601 1/19 College of Arts & Sciences
Heather Truelove Psychology 1643 1/18 College of Arts & Sciences
John McEldowney Accounting & Finance 1104 1/19 Coggin College of Business
William Dally School of Engineering/Civil 2756 1/19 College of Computing, Engineering, & Construction
Sophie Maxis Leadership, School Counseling, & Sport Management 1112 1/18 College of Education & Human Services
Corinne Labyak Nutrition & Dietetics 5725 1/19 Brooks College of Health
Jeremy Hall
Library
5238
1/17
Library
Maria Atilano Library 1564 1/18 Library
Scott Landes - vice chair
COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 3857 1/19 At-large (Chair - 1/2018)
Dana Hart - chair
CCB - Accounting & Finance 5316 1/18 At-large (Chair - 1/2017)

Research Council (2-year term)

**[4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] -VOTED

(13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president)

+

[3 At-large (elected)] -VOTED

+

[VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] - Non-VOTE

(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Lori Lange Psychology 1638 9/18 College of Arts & Sciences (appointed)
Judith Ochrietor - chair
Biology 2827 9/18 College of Arts & Sciences (appointed)
Herbert Koegler Philosophy & Religious Studies 1187 9/17 College of Arts & Sciences (appointed)
Scott Brown
Art & Design
3812
9/16
College of Arts & Sciences (appointed)
*Suzie Weng Sociology, Anthropology, & Social Work 5424 9/17 College of Arts & Sciences (appointed)
Mina Baliamoune Economics & Geography 1223 9/18 Coggin College of Business (appointed)
Lakshmi Goel Management 2974 9/17 Coggin College of Business (appointed)
William Dally School of Engineering/Civil 2756 9/18 College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
John Nuszkowski School of Engineering/Mechanical 1683 9/17 College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
Kristi Sweeney Leadership, School Counseling, & Sports Management 1815 9/18 College of Education & Human Services (appointed)
Daniel Dinsmore
Foundations & Secondary Education
2610
9/16
College of Education & Human Services (appointed)
*Hope Wilson Foundations & Secondary Education 5222 9/17 College of Education & Human Services (appointed)
Lauri Wright Nutrition & Dietetics 1700 9/18 Brooks College of Health (appointed)
James Churilla Clinical & Applied Movement Sciences 1735 9/17 Brooks College of Health (appointed)
Aisha Johnson-Jones
Library
1533
12/16
Library (appointed)
*Thomas Caswell Library 5455 9/17 Library (appointed)
Laura Heffernan COAS - English 2273 9/17 At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)
Kathaleen Bloom BCH - School of Nursing 1472 9/18 At-large
Cara Tasher COAS - School of Music 3839 9/17 At-large
John Kantner Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) 2455 Non-Vote AVP for ORSP

Strategic Planning Advisory Committee (2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Erin Bennett School of Music 3854 9/18 College of Arts & Sciences
Betsy Nies English 1249 9/17 College of Arts & Sciences
*Parvez Ahmed
Accounting & Finance
1678
9/16
Coggin College of Business
*Carol Spector Management 1666 9/17 Coggin College of Business
Paul Eason - chair
School of Engineering/Mechanical 1875 9/18 College of Computing, Engineering & Construction
Kristi Sweeney Leadership, School of Counseling. & Sports Mgt 1815 9/18 College of Education & Human Services
Jeffrey Harrison Public Health 1440 9/17 Brooks College of Health
Lauren Newton - sec
UNF Library 1531 9/17 Library
Michael Kucsak
UNF Library
2552
2/16
At-large
*Julie Merten BCH - Public Health 2552 9/17 At-large

Support Services Committee (2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Phone Term Expires Representing
Pamela Zeiser Political Science & Public Administration 1931 9/18 College of Arts & Sciences
James Hall School of Music 2309 9/17 College of Arts & Sciences
*Pieter de Jong Accounting & Finance 1299 9/17 Coggin College of Business
Christopher Brown School of Engineering/Civil 2811 9/18 College of Computing, Engineering & Construction
Terrance Cavanaugh
Leadership, School Counseling, & Sports Mgt
3875 9/18 College of Education & Human Services
Donni Welch-Rawls Clinical & Applied Movement Sciences 1539 9/17 Brooks College of Health
Maria Atilano - secretary
UNF Library 1564 9/17 Library
Brian Kopp - chair
CCEC - School of Engineering/Electrical 1343 9/17 At-large

 

*Appointed by FA President