UNF Faculty Association 
 Standing Committees  
(2015-2016)  

 

 

 

Standing Committee Charges (2015-2016

 

    

Executive Committee  
(1-year term) 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

William (Chip) Klostermeyer 

CCEC - School of Computing 

1327

9/16

Faculty Association President 

Scott Hochwald  

COAS - Mathematics & Statistics 

2653

9/16

Faculty Association Vice President 

Katrina Hall 

COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 

1761

9/16

Faculty Association Secretary 

Gordon Rakita 

COAS - Sociology & Anthropology & Social Work 

1658

9/16

Faculty Association Past President -
Ex-Officio 

Georgette Dumont 

COAS -  Political Science & Public Administration 

 5855

9/16

Faculty Association Parliamentarian 

Michael Bovenzi COAS - School of Music 3846

9/16

Academic Programs 

Steven Williamson CCB - Management 1347 9/16 Academic Standards
Elizabeth Gregg      COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Management 5199 9/16 Adjunct Affairs
Richard Patterson COAS - Mathematics & Statistics

3714

9/16

Budget Advisory 

Donna Mohr COAS - Mathematics & Statistics 2884

9/16

Campus Technology 

David Fenner/                           Gordon Rakita COAS - Dean's Office
Sociology, Anthropology, & Social Works
    2580     1680 9/16  Faculty Affairs
Paul Eason CCEC- School of Engineering/Mechanical 1875

9/16

Faculty Enhancement 

Patrick Kreidl 2016

CCEC-School of Engineering/ Electrical Engineering

1905

1/17

Nominations & Elections

Aisha Johnson    UNF Library   1533

9/16

Research Council 

Pali Sen Mathematics & Statistics     3724

9/16

Strategic Planning Advisory 

Luke Cornelius      Leadership, School Counseling, & Sport Management 5748    9/16 Support Services

 

 

Academic Programs Committee
(2-year term)

[4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large]

 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Timothy Groulx  

School of Music  

3891

9/17

College of Arts & Sciences  

Chau Kelly  

 

History

2886

9/16

College of Arts & Sciences 

Michael Bovenzi
chair  

School of Music  

3846

9/17

College of Arts & Sciences 

Nicholas Seabrook 

Political Science & Public Administration 

5856

9/16

College of Arts & Sciences 

Christopher Baynard  

Economics & Geography  

1243

9/17

Coggin College of Business

Adel El-Ansary 

Marketing & Logistics 

1373

9/16

Coggin College of Business 

Ehsan Maleki  
TBD

School of Engineering/Mechanical 
TBD

1680
  TBD 

12/15
9/17

College of Computing, Engineering & Construction 

Nick Hudyma

*Elise Marshall

   

School of Engineering/Civil 


School of Computing 

2195

  1324 

 

9/14- 12/15 

9/15- 
9/16

College of Computing, Engineering & Construction

Kim Cheek 

Childhood Education, Literacy, & TESOL  

2794

9/16

College of Education & Human Services 

Rebecca Schumacher
secretary

Leadership, School Counseling, & Sport Mgt  

3432

9/17

College of Education & Human Services 

Connie Roush  

School of Nursing  

2684

9/17

Brooks College of Health 

Rob Haley 

Public Health  

4016

9/16

Brooks College of Health 

*Stephanie Weiss
vice chair  

Library 

1564

9/16

Library 

Thobias Sando  

CCEC -School of Engineering/Civil 

1142

9/17

At-large  

 

 

Academic Standards Committee  
(2-year term) 

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large] 

Name/Email

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

James Gleaton

Mathematics & Statistics

3727

9/16

College of Arts & Sciences

Susan Perez 

Psychology 

1612

9/17

College of Arts & Sciences

Pingying Zhang 

Management 

2249

9/17

Coggin College of Business

Edwin Harris
*Stephen Stagon
School of Computing
School of Engineering/Mechanical
2985
5437
9/15
  9/16
College of Computing, Engineering, & Construction

Christine Weber 

Childhood Education, Literacy & TESOL

1754

9/17

College of Education & Human Services

Kathaleen Bloom 

School of Nursing

1472

9/17

Brooks College of Health

Steven Williamson
chair

CCB – Management

1347

9/17

At-large

Diana Tanner, sec

CCB - Accounting & Finance

1673

9/16

At-large 

 

 

Adjunct Affairs Committee 
(2-year term) 

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]

 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Carolynn McMahan

Communication 

3805

9/16

College of Arts & Sciences 

Adel Boules

  

Mathematics & Statistics 

3709

9/17

College of Arts & Sciences 

Koren Borges 

Management 

1169

9/17

Coggin College of Business

Raphael Crowley

Construction Management 

1847

9/17

College of Computing, Engineering & Construction

Elizabeth Gregg, chair

Leadership, School Counseling, &  Sport Mgt

5199

9/16

College of Education & Human Services

JoAnn Nolin

Public Health

1715

9/16

Brooks College of Health

Jeffrey Bowen

Library

1502

9/16

Library

Linda Connelly

BCH - School of Nursing

1147

9/17

At-large 

 

 

Budget Advisory Committee 
(2-year term)

[7- At-large]  


Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Bruce Kavan 

CCB - Management 

1349

9/17

At-large

Krista Paulsen 

COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work

1650

9/17

At-large

Alan Harris, co-chair

CCEC - School of Engineering/Electrical

1682

9/17

At-large

Stacy Boote 

COEHS - Leadership, School Counseling, & Sport Management

5356

9/17

At-large

Richard Patterson
co-chair

COAS - Mathematics & Statistics

3714

9/16

At-large

Sam Kimball

COAS - English

1276

9/16

At-large

Adel El-Ansary

CCB - Marketing & Logistics

1373

9/16

At-large

 

 

Campus Technology Committee 
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED 
[6 Appointed Ex-Officio – 1-year Term] – Non-VOTE
 

Name/Email 

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

Donna Mohr
chair 

Mathematics & Statistics

2884

9/16  

College of Arts & Sciences 

Jose Franco  

Mathematics & Statistics
 

2216

9/17  

College of Arts & Sciences 

John McEldowney

Accounting & Finance

1104

9/16 

Coggin College of Business 

Ching-Hua Chuan  

School of Computing  

1378

9/17 

College of Computing, Engineering & Construction

Ronghua (John) Ouyang  

Childhood Education, Literacy, & TESOL 

1968

9/16  

College of Education & Human Services

Tammie Johnson  

Public Health  

2840

9/17 

Brooks College of Health 

Robb Waltner  

UNF Library  

1516

9/17 

Library  

* Reginald Brinson 

 

Information Technology Services
(ITS)  

2277

N/A 

Chief Information Officer (Non-Vote) 

* Gordon Rakita 

Information Technology Services 

1658

N/A

Academic Technology Director
(Non-Vote)

* Deborah Miller 

Center for Instruction & Research Technology (CIRT) 

1416

N/A

CIRT Director (Non-Vote)

* Jeff Durfee 

Information Technology Services 

2157

N/A

Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)

* James George
(Asst Director) 

Information Technology Services 

2821

N/A

User Services Director (Non-Vote)

*Dmitriy Bond 

Information Technology Services 

2210

N/A

Enterprise Systems Director (Non-Vote)

 

 

Faculty Affairs Committee 
( 2-year term)
     [VP+8 At-large]

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Scott Hochwald  

COAS - Mathematics & Statistics 

2653

9/16

Faculty Association Vice President

Mina Baliamoune

CCB – Economics & Geography

1223

9/17

At-large  

Sherry Pinkstaff 

BCH – Clinical & Applied Movement Sciences

5202

9/17

At-large 

Alireza Jahan-Mihan  

BCH – Nutrition & Dietetics

1700

9/17

At-large

David Fenner, co-chair

COAS - Dean's Office

2580

9/16

At-large

Lisandra Carmichael

UNF Library

2615

9/16

At-large

Gordon Rakita, co-chair

COAS - Sociology & Anthropology & Social Work

1658

9/16

At-large

Diana Tanner

CCB - Accounting & Finance 

1673

9/16 

At-large

Dan Richard

COAS - Psychology

1446

9/16

At-large

 

Faculty Enhancement Committee 
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large] 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

*Simon Shiao

School of Music

2961

9/16

College of Arts & Sciences

*Julie Ingersoll
*TBA
Philosophy & Religious Studies
TBA
1330
TBA

12/15
9/16
College of Arts & Sciences

Harriet Stranahan

Economics & Geography

1219

9/16

Coggin College of Business  

Paul Eason

chair

School of Engineering/Mechanical

1875

9/16

College of Computing, Engineering & Construction  

Daniel Dinsmore 

Foundations & Secondary Education 

2610

9/17

College of Education & Human Services

Mary Lundy 

Clinical & Applied Movt Sciences 

2236

9/17

Brooks College of Health

Stephanie Race 

UNF Library 

5177

9/17

Library

Joel Beam

BCH - Clinical & Applied Movt Sciences

1424

9/16

At-large

 

  

 Nominations & Elections Committee 
(2-year term) 
(2-year term) (January 2016 –January 2018

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]
  
  

 Name/Email  

 Department  

 Phone

Term
Expires

 Representing    

Siho Nam  

Communication  

3860

1/17

College of Arts & Sciences 

Heather Truelove   Psychology 1643 1/18 College of Arts & Sciences  (elected)

Chung-Ping Loh 

Economics & Geography 

1227

1/17

Coggin College of Business 

William Dally

School of Engineering/Civil  

2756

1/17

College of Computing, Engineering, & Construction

Sophie Maxis Leadership, School Counseling, & Sport Management 1112 1/18 College of Education & Human Services

K Balasubramanian, Chitra Lakshmi  

Clinical & Applied Movement Sciences 

3849

1/17

Brooks College of Health

Jeremy Hall Library   5238  1/18 Library (elected) 
Patrick Kreidl
 chair
CCEC - School of Engineering 1391 1/17 At-large (Chair -1/2016)
Dana Hart 
vice chair

 
CCB - Accounting & Finance     5316  1/18 At-large (Chair -1/2017)

  

 
Research Council 
(2-year term)

**[4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] –VOTED
(13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president)
+
[3 At-large (elected)] –VOTED
+
[VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] – Non-VOTE

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Jody Nicholson-Bell
*Lori Lange
Psychology
Psychology
5234
1638
9/15
9/18
College of Arts & Sciences (appointed)
Courtney Hackney
*Judith Ochrietor
Biology
Biology
1850
2827
12/15
9/18
College of Arts & Sciences (appointed)

Herbert Koegler 

  

Philosophy & Religious Studies 

1187

9/17

College of Arts & Sciences (appointed)

Scott Brown 

Art & Design 

3812

9/17

College of Arts & Sciences (appointed) 

*Christopher Baynard
*Mina Baliamoune     
Economics & Geography
Economics & Geography     
1243
1223
11/15
9/18
Coggin College of Business
(appointed)

Lakshmi Goel 

Management 

2974

9/17

Coggin College of Business
(appointed)

Christopher Brown

School of Engineering/Civil

2811

9/16

College of Computing, Engineering & Construction (appointed)

*TBA

*TBA

 

9/17

College of Computing, Engineering & Construction (appointed)

*Elinor Scheirer

Leadership, School Counseling, & Sport Management

1803

9/15- 9/16

College of Education & Human Services (appointed)

Daniel Dinsmore 

Foundations & Secondary Education 

2610

9/17

College of Education & Human Services (appointed)

Michelle Moore

 

 

 

Public Health

1449

 

9/14-
12/14
9/15-
9/16

Brooks College of Health (appointed)

James Churilla 

Clinical & Applied Movement Sciences 

1735 

9/17

Brooks College of Health
(appointed)

Aisha Johnson
chair 

Library 

1533

9/17

Library (appointed)

Laura Heffernan 

COAS - English 

2273

9/17

At-large(Elected- restricted not more than two from the same college)

Hope Wilson 

COEHS – Foundations & Secondary Education 

5222

9/16

At-large

Cara Tasher 

COAS – School of Music 

3839

9/17

At-large

John Kantner 

Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) 

2455

Non-Vote

AVP for ORSP

 

 

Strategic Planning Advisory Committee 
(2-year term)  

 

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email 

Department 

Phone 

Term
Expires 

Representing 

Pali Sen, chair

Mathematics & Statistics

3724

9/16

College of Arts & Sciences

Betsy Nies 

English 

1249

9/17

College of Arts & Sciences

Parvez Ahmed 

Accounting & Finance 

1678

9/17

Coggin College of Business

*Paul Eason School of Engineering/Mechanical 1875 9/15-9/16 College of Computing, Engineering & Construction

Lunetta Williams

Childhood Education, Literacy, & TESOL

1777

9/16

College of Education & Human Services

Jeffrey Harrison 

Public Health 

1440

9/17

Brooks College of Health

Lauren Newton

sec

UNF Library 

1531

9/17

Library

Michael Kucsak
*Julie Merten
UNF Library
BCH - Public Health
2552 2/16
9/17
At-large

 

 

Support Services Committee  
(2-year term)  
[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]    

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Yongan Wu

Languages, Literature, & Culture

2887

9/16

College of Arts & Sciences

James Hall

School of Music

2309

9/17

College of Arts & Sciences

*Pieter de Jong Accounting & Finance 1299 9/17 Coggin College of Business

Patrick Kreidl

School of Engineering-Electrical

1391

9/16

College of Computing, Engineering & Construction

*Luke Cornelius, chair

Leadership, School Counseling, & Sport Management

5748

9/16

College of Education & Human Services

Donni Welch-Rawls

BCH – Clinical & Applied Movement Sciences

1539

9/17

Brooks College of Health

Maria Atilano 

UNF Library

1564

9/17

Library

Brian Kopp, sec

CCEC – School of Engineering/Electrical

1343

9/17

At-large

 

 

*Appointed by FA President