Skip to Main Content

University of North Florida Faculty Association 2018-2019 FACULTY AWARDSUNIVERSITY SELECTION COMMITTEES MEMBERS

OUTSTANDING UNDERGRADUATE TEACHING:

College/Organization Member Department 
FA President  David Fenner -
Fac Affairs  Dan Richard (Philosophy & Religious Studies)
SGA President         Markos Kampouroglou (SGA Representative)
COAS    Thomas Pekarek (Physics)
CCB   Diane Denslow (Economics & Geography)
CCEC Christopher Brown (School of Engineering - Civil Engineering)
COEHS  Katrina Hall (Childhood Education, Literacy, & TESOL)
BCH   Corrine Labyak (Nutrition & Dietetics)

 

OUTSTANDING GRADUATE TEACHING:

College/Organization Member Department 
Faculty Affairs  Paul Eason (School of Engineering/Mechanical Engineering)
SGO President         Brian Armbruster -
COAS  Thomas Pekarek (Physics)
CCB  Mina Baliamoune (Economics & Geography)
CCEC Karthikeyan Umapathy (School of Computing)
COEHS  Katrina Hall (Childhood Education, Literacy, & TESOL)
BCH   Joanne Nolin (Health Administration)

           

          

OUTSTANDING ADJUNCT TEACHING:

College/Organization Member Department 
Chair David MacKinnon (English)
COAS Trevor Dunn (Art & Design)
CCB  David Bryan (Accounting & Finance)
CCEC Steven Stagon (School of Engineering/Mechanical Engineering)
COEHS  Otilia Salmon (Foundation & Secondary Education)
BCH   Leigh Powers (School of Nursing)
Library Susan Massey (Library)
At-Large Alexander Menocal (English)

DISTINGUISHED PROFESSOR:

College/Organization Member Department 
FA President David Fenner -
Past DP Adel El-Safty (School of Engineering/Civil Engineering)
Past DP Catherine Christie (Nutrition & Dietetics)
Past DP Dominik Guess (Psychology)
Past DP Carolyn Stone (Leadership, School Counseling, & Sport Management)
Past DP David Courtwright (History)
COAS Jennifer Hager (Art & Design)
CCB  Mina Baliamoune (Economics & Geography)
CCEC  William Dally (School of Engineering/Civil Engineering)
COEHS Linda Skrla (Leadership, School Counseling, & Sport Management)
BCH  Joanne Nolin (Health Administration)

 

OUTSTANDING FACULTY SCHOLARSHIP:

College/Organization Member Department 
FA President David Fenner -
COAS  Christopher Rominger (History)
CCB  Christopher Baynard (Economics & Geography)
CCEC  William Dally (School of Engineering/Civil Engineering)
COEHS Jeffrey Cornett (Foundations & Secondary Education)
BCH Joanne Nolin (Health Administration)

 

 

OUTSTANDING FACULTY SERVICE:

College/Organization Member Department 
FA President  David Fenner -
COAS Susan Perez (Psychology)
CCB  Koren Borges (Management)
CCEC  John Nuszkowski (School of Engineering/Mechanical Engineering)
COEHS   Madalina Tanase (Foundations & Secondary Education)
BCH  Joanne Nolin (Health Administration)

 

OUTSTANDING FACULTY COMMUNITY ENGAGED SCHOLARSHIP:

College/Organization Member Department 
FA President  David Fenner -
CCBL Director Marnie Jones -
COAS Jennifer Wolff (Psychology)
CCB   Nilufer Ozdemir (Economics & Geography)
CCEC   Jutima Simsiriwong (School of Engineering/Mechanical Engineering)
COEHS  Christopher Janson (Leadership, School Counseling, & Sport Management)
BCH Joanne Nolin

(Health Administration)