Skip to Main Content

University of North Florida Faculty Association

2016-2017 FACULTY AWARDS UNIVERSITY SELECTION COMMITTEES MEMBERS

 

OUTSTANDING UNDERGRADUATE TEACHING:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati (chair) -
Fac Affairs  Julie Ingersoll (Philosophy & Religious Studies)
SGA President         Caleb Grantham  
COAS    Jonathan Matheson (Philosophy & Religious Studies)
CCB   Sharon Cobb
(Economics & Geography)
CCEC Adel El Safty (School of Engineering -Civil Engineering)
COEHS  Carolyne Ali-Khan (Foundations & Secondary Education)
BCH   Cynthia Cummings (School of Nursing)

 

OUTSTANDING GRADUATE TEACHING:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati (sec) -
Faculty Affairs  Cynthia Cummings (Chair) (School of Nursing) 
SGO President         Chelsea Hawthorne -
COAS  Jennifer Wesely (Criminology and Criminal Justice)
CCB  Paul Fadil (Management)
CCEC Patrick Kreidl (School of Engineering -Electrical Engineering)
COEHS  Sherry Shaw (Leadership, School Counseling & Sport Management)
BCH   Kathaleen Bloom (School of Nursing)

 

 

OUTSTANDING ADJUNCT TEACHING:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati  -
COAS  Patricia Geesey (Languages, Literatures, & Cultures)
CCB  Adel El-Ansary (Marketing & Logistics)
CCEC Thobias Sando (School of Engineering/Civil Engineering)
COEHS  Elizabeth Gregg (chair) (Leadership, School Counseling & Sport Management)
BCH   Jacqueline Shank (Nutrition & Dietetics)
Library Catherine Silvers (sec) (Library)
At-Large Linda Connelly (School of Nursing)

 

 

DISTINGUISHED PROFESSOR:             

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati (chair) -
Past DP   Carolyn Stone  2015
Past DP  Kristine Webb 2014
Past DP  Judy Rodriguez 2013
Past DP  Mina Baliamoune-Lutz 2012
Past DP Thomas Pekarek 2011
COAS  Gordon Rakita (sec) (Sociology, Anthropology, & Social Work)
CCB  Lakshmi Goel (Management)
CCEC  Roger Eggen (School of Computing)
COEHS Caroline Guardino (Exceptional, Deaf, & Interpreter Education)
BCH  Lillia Loriz (School of Nursing)


OUTSTANDING FACULTY SCHOLARSHIP:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati (sec)  
COAS  James Gelsleichter (Biology)
CCB  Lakshmi Goel (chair) (Management)
CCEC  Murat Tiryakioglu (School of Engineering)
COEHS Katie Monnin (Childhood Education, Literacy, & TESOL)
BCH Tes Tuason (Public Health)

 

OUTSTANDING FACULTY SERVICE:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati (sec) -
COAS Mark Ari (English)
CCB  Carrol Spector (Management)
CCEC  Sandeep Reddivari (School of Computing)
COEHS   John White (Foundations & Secondary Education)
BCH  Julie Merten (chair) (Public Health)

 

OUTSTANDING FACULTY COMMUNITY ENGAGED SCHOLARSHIP:

College/Organization Member Department 
FA President  Radha Pyati -
QEP Mgt Rep Marnie Jones -
COAS   Rebecca Marcon (Psychology)
CCB   Diane Denslow (sec) (Management)
CCEC   Karthikeya Umapathy (chair) (School of Computing) 
COEHS  Christopher Janson (Leadership, School Counseling, & Sports Management)
BCH Linda Connelly

(School of Nursing)