Skip to Main Content

 

UNF Faculty Association Standing Committees (2021-2022)

 four animated figures putting together a lightbulb puzzle 

 

Standing Committee Charges (2021-2022)

Executive Committee (1-year term)

Name/Email Department Term Expires Position College
John White COEHS - Teaching, Learning, and Curriculum 9/22 Member Faculty Association President
Hanadi Hamadi BCH - Health Administration 9/22 Chair Faculty Association Vice President
Katrina Hall COEHS - Teaching, Learning, and Curriculum

9/22

Member

Faculty Association Secretary

- - 9/23 Member Faculty Association Ex-Officio
Adrienne Lerner COAS - Political Science & Public Administration 9/22 Member Faculty Association Parliamentarian
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical Engineering 9/23 Member Representing Academic Programs
Judy Comeaux BCH - Nursing 9/23 Member Representing Academic Standards
    Deirdre  Shoemake BCH - Nursing 9/23 Member Representing Adjunct Affairs
Sarah Provost COAS - Music 9/23 Member Representing Budget Advisory
Andrea Arikawa BCH - Nutrition and Dietetics 9/23 Member Representing Campus Technology
James Beasley COAS - English 9/22 Member Representing Faculty Affairs
Maria Atilano      Library 9/23 Member Representing Faculty Enhancement

 Daniela Genova 

 COAS - Mathematics and Statistics 

1/23

Member Representing Nominations & Elections
Kim Cheek
Jim Gelsleichter
COEHS - Teaching, Learning, and Curriculum
COAS - Biology
9/23
9/22
Member Representing Research Council
William Dally CCEC - School of Engineering/Civil Engineering 9/22 Member Representing Strategic Planning Advisory
Tara Kelley COAS - English 9/22 Member Representing Support Services
David Jaffee** COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 9/23 Member Representing Faculty Ombuds

  

Academic Programs Committee (2-year term) [4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10 AM to Noon)

Name/Email Department Term Expires Position College
David Waddell Biology 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Chris Gabbard English 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Michelle DeDeo Mathematics & Statistics 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences
Jennifer Spaulding-Givens Sociology, Anthropology, & Social Work 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences
Nilufer Ozdemir** Economics & Geography 9/23 Member Representing Coggin College of Business
Rahul Kale Management 9/22 Member Representing Coggin College of Business
Alan Harris School of Engineering/Electrical Engineering 9/23 Chair Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Hemani Kaushal School of Engineering 9/22 Member Representing College of Computing, Engineering & Construction
Dilek Kavaalp Teaching, Learning, & Curriculum 9/22 Member Representing College of Education & Human Services
Madalina Tanase Foundations & Secondary Education 9/23 Member Representing College of Education & Human Services
Robert Zeglin Clinical Mental Health Counseling 9/23 Member Representing Brooks College of Health
Andrea Arikawa Nutrition 9/22 Secretary Representing Brooks College of Health
Stephanie Race Library 9/22 Vice Chair Representing the Library
- - 9/23 Member Representing At-large

  

Academic Standards Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]

Name/Email Department Term Expires Position College
Terri Ellis Biology 9/22 Vice Chair Representing College of Arts & Sciences
Gregory Wurtz Physics 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Mina Baliamoune Economics & Geography 9/23 Member Representing Coggin College of Business

*TBD

*TBD

9/22

- Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Mark Halley Except, Deaf & Interpreter Ed. 9/23 Member Representing College of Education & Human Services
Judy Comeaux Nursing 9/23 Chair Representing Brooks College of Health
Jenifer Ross Nutrition & Dietetics 9/23 Member Representing Brooks College of Health
Kim Cheek** Childhood Edu, Literacy, & TESOL 9/22 Member Representing At-large
Andrew Beall Biology 9/23 Member Representing At-large

  

Adjunct Affairs Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]

Name Department Term Expires Position College
Elizabeth Stotz-Potter Biology 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences
Linda Howell English 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Michael Morris Finance and Real Estate 9/23 Member Representing Coggin College of Business
** ** 9/23 - Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Otilia Salmon Teaching, Learning, & Curriculum 9/22 Member Representing College of Education & Human Services
Deirdre Shoemake School of Nursing 9/23 Chair Representing Brooks College of Health
Lauren Newton UNF Library 9/22 Vice Chair Representing the Library
Judy Comeaux Nursing 9/23 Member Representing At-large

  

Budget Advisory Committee (2 year term) [7 At-large]

Name/Email Department Term Expires Position College
Jennie Ziegler COAS - English 9/23 Member Representing At-large
Dilek Kayaalp COEHS - Foundations & Secondary Education 9/23 Member Representing At-large
Kristi Sweeney COEHS - Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/23 Member Representing At-large
Michele Moore BCH - Public Health 9/23 Member Representing At-large
Sarah Provost COAS - Music 9/23 Chair Representing At-large
Bryan Knuckley COAS - Chemistry 9/22 Member Representing At-large
Alexandra Schonning CCEC - Mechanical Engineering 9/23 Member Representing At-large
Sherry Pinkstaff COAS - Clinical and Applied Movement Science 9/22 Member Representing At-large
Debbie Wang COAS - Psychology 9/22 Member Representing At-large

  

Campus Technology Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED [7 Appointed Ex-Officio - 1-year Term] - Non-VOTE

Name/Email Department Term Expires Position Position Type
Bryan Knuckley Chemistry 9/22 Vice Chair Representing College of Arts & Sciences
Debbie Wang Psychology 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Cheryl Van Deusen Management 9/22 Member Representing Coggin College of Business
Karthikeyan Umapathy Computing 9/23 Member Representing College of Computing, Engineering & Construction
Amanda Pascale Educational Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 Member Representing College of Education & Human Services
Andrea Arikawa Nutrition 9/23 Chair Representing Brooks College of Health
Sarah Moukhliss UNF Library 9/23 Member Representing the Library
Scott Bennett Information Technology Services N/A Non-Voting Member Chief Information Officer (Non-Vote)
Gordon Rakita Information Technology Services N/A Non-Voting Member Academic Technology Director

(Non-Vote)

Deborah Miller Center for Instruction & Research Technology (CIRT) N/A Non-Voting Member Asst Vice President for CIRT (Non-Vote)
Jeff Durfee Information Technology Services N/A Non-Voting Member Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)
Chris Petrello Information Technology Services N/A Non-Voting Member User Services Director (Non-Vote)
Dmitriy Bond Information Technology Services N/A Non-Voting Member Enterprise Systems Director (Non-Vote)
Jennifer Murray UNF Library N/A Non-Voting Member Director of Library Systems & Technology (Non-Vote)

  

Faculty Affairs Committee ( 2-year term) [VP + 8 At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)

Name/Email Department Term Expires Position College
Hanadi Hamadi BCH - Health Administration 9/22 Member Faculty Association Vice President
Kristi Sweeney COEHS - Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/23 Member Representing At-large
Mark Halley COEHS - Except, Deaf, & Interpreter Ed 9/23 Vice Chair Representing At-large
Suzanne Ehrlich COEHS - Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/23 Member Representing At-large
Elizabeth Gregg COEHS - Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/22 Member Representing At-large
Juliana Leding COAS - Psychology 9/22 Member Representing At-large
Jennifer Wesely COAS - Criminology and Criminal Justice 9/22 Member Representing At-large
James Beasley COAS - English 9/22 Chair Representing At-large
Claudia Sealey-Potts BCH - Nutrition & Dietetics 9/22 Member Representing At-large

  

Faculty Enhancement Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Position Type
Michael Johnson Physics 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences
Beyza Aslan Mathematics & Statistics 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Mina Baliamoune Economics and Geography 9/22 Member Representing Coggin College of Business
Cigdem Akan School of Engineering/Civil Engineering 9/22 Vice Chair Representing College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/23 Member Representing College of Education & Human Services
Corinne Labyak Nutrition & Dietetics 9/23 Member Representing Brooks College of Health
Maria Atilano UNF Library 9/23 Chair Representing Library
Elizabeth Gregg COAS - Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 Member Representing At-large

  

Nominations & Elections Committee (2-year term) January 2021 - January 2023 [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]

Name/Email Department Term Expires Position College
Paul Fuglestad Psychology 1/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Michael Binder Political Science 1/24 Member Representing College of Arts & Sciences
Chiradip Chatterjee Economics and Geography 1/23 Member Representing Coggin College of Business
Touria El Mezyani School of Engineering/Electrical Engineering 1/23 Member Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Heather Roth Leadership, Sch Counseling, Sport Management 1/24 Member Representing College of Education & Human Services
Jenifer Ross Nutrition & Dietetics 1/23 Member Representing Brooks College of Health
Trina McCowan UNF Library 1/24 Member Representing Library
Daniela Genova COAS - Mathematics and Statistics 1/23 Chair Representing At-large

Sherry Pinkstaff

Physical Therapy 1/24 Vice Chair Representing At-large

  

Research Council (2-year term) [4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] - VOTED (13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president) + [3 At-large (elected)] - VOTED + [VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] - Non-VOTE (ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)

Name/Email Department Term Expires Position College
     Jonathan Matheson** Department of Philosophy and Religious studies 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Ron Lukens-Bull** Department of Sociology, Anthropology, Social Work 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Rachel Frieder** Management 9/23 Member Representing Coggin College of Business (appointed)
Parvez Ahmed** Accounting and Finance 9/23 Member  Representing Coggin College of Business (appointed) 
Jutima Simsiriwong** School of Engineering 9/23 Member  Representing College of Computing, Engineering & Construction (appointed) 
Elizabeth Rozas** Teaching, Learning & Curriculum 9/23 Member  Representing College of Education & Human Services (appointed) 
Sinyoung Park** Department of Health Administration 9/23 Member  Representing Brooks College of Health (appointed) 
Susan Swiatosz**     Library
 
9/23 Member Representing Library (appointed)
Laura Habegger**  Biology 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Dan Santavicca** Physics 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Ayan Dutta** School of Computing 9/22 Member Representing College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
Wanyong Choi** Childhood Education, Literacy, & TESOL 9/22 Member Representing College of Education & Human Services (appointed)
Ryan Shores** Nursing 9/22 Member Representing Brooks College of Health (appointed)
David MacKinnon English 9/23 Member Representing At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)
Jim Gelsleichter** Biology 9/22 Co-chair Representing At-large
 Kim Cheek  Childhood Edu, Literacy, & TESOL 9/23 Chair Representing At-large
John Kantner Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) Non-Vote Non-Voting Member AVP for ORSP

  

Strategic Planning Advisory Committee (2-year term) 2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position College
Dawn Witherspoon Psychology 9/22 Member Representing College of Arts & Sciences
Gregory Wurtz Physics 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
Cheryl Frohlich** Accounting & Finance 9/23 Member Representing Coggin College of Business
William Dally Civil Engineering 9/22  Member  Representing College of Computing, Engineering & Construction
David Hoppey Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/22 Chair Representing College of Education & Human Services
Chitra Balasubramanian Clinical & Applied Movement Sciences 9/23 Member Representing Brooks College of Health
Daniel Feinberg Library 9/23 Vice Chair Representing Library
John Daugherty Music 9/23 Member Representing At-Large

  

Support Services Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position College
Tara Kelley English 9/22 Chair Representing College of Arts & Sciences
Sean Freeder Political Science & Public Administration 9/23 Member Representing College of Arts & Sciences
David Bryan Accounting & Finance 9/23 Member Representing Coggin College of Business

Grant Bevill

School of Engineering/Mechanical Engineering 9/22 Member Representing College of Computing, Engineering & Construction
Luke Cornelius Leadership, Sch Counseling, Sport Management 9/22 Member Representing College of Education & Human Services
Chaka Brittain Nursing 9/23 Member Representing Brooks College of Health
Kelly Hovinga** UNF Library 9/23 Vice Chair Representing Library
    9/23   Representing At-large

 *Appointed by FA President