Skip to Main Content

UNF Faculty Association Standing Committees (2020-2021)

four animated figures putting together a lightbulb puzzle 

 

Standing Committee Charges (2020-2021)

 

Executive Committee (1-year term)

Name/Email Department Term Expires Position Type
John White COEHS - Teaching, Learning, and Curriculum 9/22 Faculty Association President
Hanadi Hamadi COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 9/22 Faculty Association Vice President

David Mackinnon

COAS - English

9/21

Faculty Association Secretary

Wiyata Simpson Executive Secretary - Office Assistant 9/21 Faculty Association Ex-Officio
Adrienne Lerner COAS - Political Science & Public Administration 9/22 Faculty Association Parliamentarian
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical Engineering 9/21 Representing Academic Programs
Judy Ochrietor COAS - Biology 9/22 Representing Academic Standards
Jim Littleton CCEC - School of Computing 9/21 Representing Adjunct Affairs
Jason Haraldsen COAS - Physics 9/21 Representing Budget Advisory
Andrea Arikawa BCH - School of Nursing 9/21 Representing Campus Technology

Heather Truelove

COAS - Psychology

9/21 Representing Faculty Affairs
James Beasley COAS - English 9/22 Representing Faculty Enhancement

Chitra K. Balasubramanian

BCH - Clinical & Applied Movement Sciences

1/22

Representing Nominations & Elections
Jody Nicholson COAS - Psychology 9/21 Representing Research Council
William Dally CCEC - School of Engineering/Civil Engineering 9/22 Representing Strategic Planning Advisory
Steven Williamson CCB - Management 9/21 Representing Support Services
David Jaffee COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 9/21 Representing Faculty Ombuds

Academic Programs Committee (2-year term) [4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10 AM to Noon)

Name/Email Department Term Expires Position Type
Gregory Wurtz Physics 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Jack Hewitt Physics 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Michelle DeDeo Mathematics & Statistics 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Jennifer Spaulding-Givens
Sociology, Anthropology, & Social Work
9/22
Representing College of Arts & Sciences
Russell Triplett Economics & Geography 9/21 Representing Coggin College of Business
Rahul Kale Management 9/22 Representing Coggin College of Business
Alan Harris School of Engineering/Electrical Engineering 9/21 Committee Chair
College of Computing, Engineering, & Construction
Hemani Kaushal School of Engineering 9/22 Representing College of Computing, Engineering & Construction
Dilek Kavaalp
Teaching, Learning, & Curriculum
9/22
 
Representing College of Education & Human Services
Madalina Tanase     Foundations & Secondary Education 9/21 Representing College of Education & Human Services
Hanadi Hamadi, sec Health Administration 9/21 Committee Secretary
Brooks College of Health
Andrea Arikawa Nutrition 9/22 Representing Brooks College of Health
Stephanie Race
vice chair
Library 9/22 Committee Vice Chair
Library
Linda Connelly BCH-School of Nursing 9/21 At-large

Academic Standards Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
Terri Ellis Biology 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Linda Howell English 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Parvez Ahmed Accounting & Finance 9/21 Representing Coggin College of Business

(No nominee for this position)

*TBD

School of Engineering/Electrical

*TBD

9/22

Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Kim Cheek Childhood Edu, Literacy, & TESOL 9/21 Committee Vice Chair
College of Education & Human Services
Zhiping Yu Nutrition & Dietetics 9/21 Representing Brooks College of Health
Andrea Arikawa BCH - Nutritions & Dietetics 9/22 Committee Chair
Representing Brooks College of Health
Claudia Sealey-Potts BCH - Nutrition & Dietetics 9/21 At-large
Judith Ochrietor COAS - Biology 9/22 At-large

Adjunct Affairs Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]

Name Department Term Expires Position Type
Elizabeth Stotz-Potter Biology 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Natasha Christie Political Science & Public Admin 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Robert Schupp Management 9/21 Committee Co-chair
Coggin College of Business
Jim Littleton School of Computing 9/21 Committee Chair
College of Computing, Engineering, & Construction
Otilia Salmon Teaching, Learning, & Curriculum 9/22 Representing College of Education & Human Services
Deirde Shoemake School of Nursing 9/22 Representing Brooks College of Health
Lauren Newton UNF Library 9/22 Library
Steven Williamson CCB - Management 9/21 At-large

Budget Advisory Committee (2 year term) [7 At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
Susan Massey UNF Library 9/21 At-large
Emily Ray UNF Library 9/21 At-large
Sherif Elfayoumy CCEC - School of Computing 9/21 At-large
Jason Haraldsen COAS - Physics 9/21 Committee Chair
At-large
Nathan Kunz CCB - Management 9/21 At-large
Bryan Knuckley COAS - Chemistry 9/22 At-large
Kayaalp Dilek COEHS - Foundations and Secondary Education 9/21 At-large
Sherry Pinkstaff COAS - Clinical and Applied Movement Science 9/22 At-large
Debbie Wang COAS - Psychology 9/22 At-large

Campus Technology Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED [7 Appointed Ex-Officio - 1-year Term] - Non-VOTE

Name/Email Department Term Expires Position Type
Bryan Knuckley Chemistry 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Gregory Wurtz
Vice Chair
Physics 9/21 Committee Vice Chair
College of Arts & Sciences
Cheryl Van Deusen Management 9/22 Representing Coggin College of Business
Jim Littleton School of Computing 9/21 Representing College of Computing, Engineering & Construction
Cynthia Livingston Exceptional, Deaf, and Interpreter Education 9/22 Representing College of Education & Human Services
Andrea Arikawa School of Nursing 9/21 Committee Chair
Brooks College of Health
Daniel Feinberg Library 9/21 Library
Scott Bennett

Information Technology Services

(ITS)

N/A Chief Information Officer (Non-Vote)
*Gordon Rakita Information Technology Services N/A

Academic Technology Director

(Non-Vote)

*Deborah Miller Center for Instruction & Research Technology (CIRT) N/A Asst Vice President for CIRT (Non-Vote)
*Jeff Durfee Information Technology Services N/A Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)
*Chris Petrello Information Technology Services N/A User Services Director (Non-Vote)
*Dmitriy Bond Information Technology Services N/A Enterprise Systems Director (Non-Vote)
*Jennifer Murray UNF Library N/A Director of Library Systems & Technology (Non-Vote)

Faculty Affairs Committee ( 2-year term) [VP + 8 At-large] (ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)

Name/Email Department Term Expires Position Type
Hanadi Hamadi COAS - Sociology, Anthropology, Social Work 9/22 Faculty Association Vice President
Heather Truelove COAS - Psychology 9/21 Committee Co-chair
At-large
Stacy Boote COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 9/21 At-large
Adrienne Lerner COAS -Political Science & Public Administration 9/21 At-large
Elizabeth Gregg COAS - Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 At-large
Juliana Leding COAS - Psychology 9/22 At-large
Jennifer Wesely COAS - Criminology and Criminal Justice 9/22 At-large
Julie Ingersoll COAS - Philosophy and Religious Studies 9/22 At-large
Claudia Sealey-Potts BCH - Nutrition & Dietetics 9/22 At-large

Faculty Enhancement Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
James Beasley English 9/22 Committee Chair
College of Arts & Sciences
David Mackinnon English 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Mina Baliamoune Economics and Geography 9/22 Representing Coggin College of Business
Cigdem Akan School of Engineering/Civil Engineering 9/22 Representing College of Computing, Engineering & Construction
Suzanne Ehrlich Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/21 Representing College of Education & Human Services
Jasper Xu Health Administration 9/21 Representing Brooks College of Health
Maria Atilano UNF Library 9/21 Library
Elizabeth Gregg COAS - Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 At-large

Nominations & Elections Committee (2-year term) January 2021 - January 2023 [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
Paul Fuglestad Psychology 1/23 Representing College of Arts & Sciences
Nicholas Seabrook  Political Science & Public Administration  1/22  Representing College of Arts & Sciences 
Chiradip Chatterjee Economics and Geography 1/23 Representing Coggin College of Business
Touria El Mezyani School of Engineering/Electrical Engineering 1/23 Representing College of Computing, Engineering, & Construction
Amanda Pascale   Leadership, School Counseling, & Sport Management  1/22  Representing College of Education & Human Services 
Jenifer Ross Nutrition & Dietetics 1/23 Representing Brooks College of Health
Marielle Veve  UNF Library  1/22  Library
Daniela Genova COAS - Mathematics and Statistics 1/23 At-large (Chair - 1/2023)

Chitra K. Balasubramanian

BCH - Clinical & Applied Movement Sciences  1/22  Committee Vice Chair
At-large (Chair-1/2021) 

Research Council (2-year term) [4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] - VOTED (13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president) + [3 At-large (elected)] - VOTED + [VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] - Non-VOTE (ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants)

Name/Email Department Term Expires Position Type
Laura Habegger Biology 9/22 Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Dan Santavicca Physics 9/22 Representing College of Arts & Sciences (appointed)

Alison Bruey     

History     

9/21
Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Lev Gasparov Art and Science 9/21 Representing College of Arts & Sciences (appointed)
Tobias Huning Management 9/21 Representing Coggin College of Business (appointed)
Christopher Flynn Management 9/21 Representing Coggin College of Business (appointed)
Ayan Dutta School of Computing 9/22 Representing College of Computing, Engineering & Construction (appointed)
Brian Kopp School of Engineering/Electrical Engineering 9/21 Representing College of Computing, Engineering, & Construction (appointed)
Wanyong Choi Childhood Education, Literacy, & TESOL 9/22 Representing College of Education & Human Services (appointed)
David Hoppey Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 9/21 Representing College of Education & Human Services (appointed)
Ryan Shores Nursing 9/22 Representing Brooks College of Health (appointed)
Michelle Boling Clinical & Applied Movement Sciences 9/21 Representing Brooks College of Health (appointed)
Thomas Caswell UNF Library 9/21 Library (appointed)
Jody Nicholson-Bell COAS - Psychology 9/21 At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)
Jim Gelsleichter COAS - Biology 9/22 At-large
Meghan Parkinson COEHS - Foundations & Secondary Education 9/21 At-large
John Kantner Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) Non-Vote AVP for ORSP

Strategic Planning Advisory Committee (2-year term) 2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
Dawn Witherspoon Psychology 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Laura Heffernan English 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Chiradip Chatterjee Economics & Geography 9/21 Representing Coggin College of Business
William Dally Civil Engineering 9/22 Committee Chair
College of Computing, Engineering & Construction
David Hoppey Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 Representing College of Education & Human Services
Donni Welch-Rawls Clinical & Applied Movement Sciences 9/21 Representing Brooks College of Health
Adam Chalmers Library 9/21 Library
Sinyoung Park BCH - Health Administration 9/21 At-Large

Support Services Committee (2-year term) [2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email Department Term Expires Position Type
Tara Kelley English 9/22 Representing College of Arts & Sciences
Jennifer Spaulding-Givens Sociology, Anthropology, & Social Work 9/21 Representing College of Arts & Sciences
Steven Williamson, chair Management 9/21 Committee Chair
Coggin College of Business

Grant Bevill

School of Engineering/Mechanical Engineering 9/22 Representing College of Computing, Engineering & Construction
Luke Cornelius Leadership, School Counseling, & Sport Management 9/22 Representing College of Education & Human Services
Jenifer Ross Nutrition and Dietetics 9/21 Representing Brooks College of Health
Rebecca Durney UNF Library 9/21 Library
Nilufer Ozdemir Economics & Geography 9/21 At-large

 *Appointed by FA President