Information Item #3: Submitted by the Nominations & Elections Committee (2015/2016-Apr) 

Faculty Association Standing and University Committees 
For Terms Beginning Fall 2016 & 2016 Distinguished Professor Award Elections 

 

Electronic ballots for the 2016 Distinguished Professor Award and 2016-2018 Standing and University Committees Elections will be available beginning 9:00 a.m. Thursday, April 7th on the day of the April Faculty Association meeting and closing at 5:00 PM on the following Wednesday, April 13th, 2016.  All faculty members will receive a survey ballot via campus email on the same day.  Please contact N & E Committee chair, Patrick Kreidl, assistant professor of Electrical Engineering, at Ext 1905 or email: patrick.kreidl@unf.edu  if you have any questions.

A list of updated nominees is available on the Faculty Association website through the Home Page (http://www.unf.edu/unffa/ ): 

Faculty Association Standing Committees Final Nominations

University Committees Final Nominations

 

 

 

For Reference:

**FA 14-18: Faculty Association Bylaws Amendment:

For all the Faculty Association Standing committees and the University Committees that have college-specific representation, only members of the relevant college may vote on their college representatives.

http://www.unf.edu/unffa/LegislativeCalendar/2013-2014/May/FA_14-18.aspx

 

 

 

Faculty Association Standing Committees Final Nominations 
                         (2016-2018)                                        

 

 (All the Bold & Blue Font are for the Elections.
Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers.

Red font is for the Replacements)

 

ACADEMIC PROGRAMS COMMITTEE
(ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10 AM to Noon)  


One vacancy
BCH
&
Only 2 for COAS &
CCB
CCEC

College of Arts & Sciences -
Chau Kelly
Russell Turney
Daniela Genova
Nicholas Seabrook

Coggin College of Business - TBA

College of Computing, Engineering, & Construction (9/17)
*TBA (9/17)

College of Computing, Engineering, & Construction

Elise Marshall

College of Education & Human Services
Kim Cheek

Brooks College of Health
Joann Nolin
Andrea Arikawa

Library -
Stephanie Weiss

ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE

 One vacancy
COAS &
At-large
 
each
 

College of Arts & Sciences
Todd DelGiudice
Scott Hochwald

College of Computing, Engineering, & Construction
Alan Harris

At-large
CCB – Diane Tanner
COEHS – Soonhyang Kim

ADJUNCT AFFAIRS COMMITTEE

One vacancy
COAS & BCH each

College of Arts & Sciences
Paul Clark
Patricia Geesey

College of Education & Human Services
Elizabeth Gregg

Brooks College of Health
Gerard Hogan
Jacqueline Shank
 

Library
Catherine Silvers

BUDGET ADVISORY COMMITTEE 

Three
vacancies for
3 At-Large

At-large
COEHS – Luke Cornelius
COEHS – Jeffrey Cornett
COAS – Jason Haraldsen
Library – Susan Massey
 

CAMPUS TECHNOLOGY COMMITTEE

One vacancy
CCB & COEHS each

College of Arts & Sciences
Georgette Dumont

Coggin College of Business
Diane Tanner
Sean Davis
Cheryl Frohlich

College of Education & Human Services
Suzanne Ehrlich
Caroline Guardino
Ronghua Ouyang
 

FACULTY AFFAIRS COMMITTEE

ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM) 

Five

vacancies for
5 At-Large

At-large
COAS – Gordon Rakita
COAS – Scott Hochwald
COAS – Julie Ingersoll
CCB – Steven Williamson
CCEC – Chip Klostermeyer
COEHS – Jeffrey Cornett
COEHS – Wanda Hedrick
COEHS – Katrina Hall
BCH – Cynthia Cummings
Library – Lisandra Carmichael
 

FACULTY ENHANCEMENT COMMITTEE
(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Teaching Grants.)   

One vacancy each
CCEC

College of Arts & Sciences
Christos Lampropoulos  (9/18)

College of Arts & Sciences
Todd DelGiudice (9/17)

Coggin College of Business
Parvez Ahmed

College of Computing, Engineering, & Construction

At-large
COEHS - Janice Seabrooks-Blackmore

RESEARCH COUNCIL
Vacancies of Colleges –
 (recommended by deans, passed by FA Executive Comte,
& appointed by FA president)

(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants.)  

One vacancy for 1 At-Large
(Restricted not more than 2 from the same college, so 0 from COAS)

College of Arts & Sciences (appointed)
Lori Lange

College of Arts & Sciences (appointed)
Judith Ochrietor

Coggin College of Business (appointed)
Mina Baliamoune

College of Computing, Engineering, & Construction (appointed) – 9/17

College of Computing, Engineering, & Construction (appointed) – 9/18

College of Education & Human Services (appointed)

Brooks College of Health (appointed)

At-large
COEHS – Luciana Carvalhal Braga
BCH – Kathaleen Bloom
BCH – Emma Apatu
 

STRATEGIC PLANNING ADVISORY COMMITTEE

One vacancy each
COAS &
COEHS
 

College of Arts & Sciences
Christos Lampropoulos
Erin Bennett
 

College of Computing, Engineering, & Construction
Paul Eason

College of Education & Human Services
Luciana Carvalhal Braga
Kristi Sweeney
 

At-large (9/17)
*BCH - Julie Merten
 

SUPPORT SERVICE COMMITTEE

One vacancy
COEHS
 each

College of Arts & Sciences
Pamela Zeiser

College of Computing, Engineering, & Construction
Christopher Brown

College of Education & Human Services 

Luke Cornelius
Terry Cavanaugh

 

 

 

 

University Committees Final Nominations
(2016-2018)

 

(All the Bold & Blue Font are for the Elections.

Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers.
Red font is for the Replacements) 

THE ADVISORY BOARD FOR THE CENTER FOR STUDENT MEDIA
(1 COAS-Communication, 1-year term)

Communication – Paula Horvath

BOOKSTORE ADVISORY COUNCIL**
(2-year Term)

FA President/Designee

CALENDAR COMMITTEE
( 2-year term )

One CCEC & COEHS

College of Computing, Engineering, & Construction
Eileen Pesantes-Tavares

College of Education & Human Services
Elizabeth Gregg

CONSTITUTIONAL Jurisdiction Committee
( 1 At-large, 2-year term )

FA President

One At-large

At-large
COAS – Dennis Marks
COEHS – John White

DISTANCE LEARNING COMMITTEE
(NOT served more than two consecutive terms)
( 2-COAS, 2-year term )

Appointed By FA Campus Technology Comte chair

Appointed by Faculty Enhancement Comte chair

One COAS,
CCB, & CCEC

College of Arts & Sciences
Bryan Knuckley
Clarence Hines
Georgette Dumont

Coggin College of Business
Cheryl Van Deusen

College of Computing, Engineering, & Construction

Chiu Choi
Eileen Pesantes-Tavares

COMMISSION ON DIVERSITY AND INCLUSION **
(1 At-Large, 2-year term)

One At-large

At-large**
CCB – Cheryl Frohlich
COEHS – Otilia Salmon
Library – Nancy Spaid

FOOD SERVICE ADVISORY COUNCIL **
(4-At-Large, 2-year term)

2 At-Large

FA President/Designee

At-large**
COAS – Terri Ellis
COEHS – Luciana Carvalhal Braga
CCEC – Alan Harris
BCH – Catherine Christie

GENERAL EDUCATION COUNCIL 
(NOT served more than two consecutive terms)
(2-year term)

One each discipline

College of Arts & Sciences (Natural Sciences) 
David Waddell

College of Arts & Sciences (Humanities) 
Chris Gabbard

HONORS COUNCIL 
(2-At-Large, 2-year term)

One CCB, BCH 
& At-large

Coggin College of Business
Andres Gallo

Brooks College of Health
Connie Roush

At-large
COAS – Debra Murphy
COAS – David Waddell
COAS – Holly Miller
CCB – Paul Fadil
COEHS – Soonhyang Kim

HR SICK LEAVE POOL COMMITTEE 
(2-At-Large, 2-year term)

One At-Large

At-large
Library – Marielle Veve
CCEC – Pramod Govindan

INTERCOLLEGIATE ATHLETIC COMMITTEE **

(All 6 Faculty At-Large, 3-year term
1 Faculty Athletic Representative)

Two Faculty
At-Large

Faculty At-Large **
COAS – Holly Miller
CCB – Paul Mason

COEHS - Elizabeth Gregg
COEHS – Matthew Ohlson
Library – Stephanie Race

PARKING ADVISORY COUNCIL **
(1 At-Large, 2-year term)

FA President/Designee

PARKING VIOLATIONS APPEAL BOARD **
(2 At-Large, 2-year term)

One At-Large

At-Large**
CCB – Oliver Schnusenberg
COEHS – Katie Monnin
Library – Marielle Veve

SPACE COMMITTEE **
(2 At-Large, 2-year term) 

One At-Large

At-large**
COAS – Christos Lampropoulos
COEHS – Lunetta Williams
Library – Marielle Veve

STUDENT CONDUCT BOARD
 (All 7 At-Large, 2-year term)

4 At-Large

At-large
COAS- Juliana Leding
COAS – Richard Patterson
CCB – David Swanson
COEHS – Luke Cornelius
BCH – Julie Merten
Library – Marielle Veve

UNDERGRADUATE STUDIES COUNCIL
(2-COAS, 3-year term)

Not Available

UNIVERSITY APPEALS COMMITTEE
(2-Year term)

 

One CCEC, COEHS, BCH,
& At-large

 

College of Computing, Engineering, & Construction

Chip Klostermeyer

College of Education & Human Services (9/17)
Caroline Guardino

Brooks College of Health
Chitra Lakshmi K Balasubramanian

At-large
Thomas Mullen (COAS)

Alternates (2-year term)

 

One CCEC, COEHS, BCH, & At-large

  

 

College of Computing, Engineering, & Construction

College of Education & Human Services
Jennifer Kilpatrick

Brooks College of Health
Sherry Pinkstaff

At-large 
Anne Swanson (COEHS)

UNIVERSITY TECHNOLOGY COMMITTEE
(2-At-Large, 2-year term)

FA Campus Technology Committee – Chair

2 At-Large

At-large (9/17)
*COAS – Clarence Hines

At-large (9/18)
CCEC – Sherif Elfayoumy

                                                                                                                                                                                                                          

 

* Appointed by the Association President
** Final appointment subject to the University President's approval.

 

 

 

2016 DISTINGUISHED PROFESSOR  

Vote for One

C. Dominik Güss - Psychology (COAS)

Adel K. El Safty – School of Engineering/Civil Engineering (CCEC)