Information Item # 9 - Submitted by the University Selection Committee (2014/2015- May)

 

University of North Florida

Faculty Association

OUTSTANDING UNDERGRADUATE TEACHING AWARDS

COLLEGE SCREENING COMMITTEES (2014-2015)

 

 

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES                                     

 

Christopher Leone                                                  Psychology                       
Amy Lane  Chemistry
Clarence Hines Music


University Selection Committee – Representative     

Stephen Heywood                                                     Art & Design                  

COGGIN COLLEGE OF BUSINESS

Jeffrey Michelman
Mina Baliamoune-Lutz                                               
Dana Hart
Accounting/Finance
Economics and Geography
Accounting/Finance

 
University Selection Committee - Representative   

Jeffrey Michelman                                                   Accounting/Finance

     

 

COLLEGE OF COMPUTING, ENGINEERING, AND CONSTRUCTION

Adel El Safty
Robert Roggio                                                             
Carol Woodson
School of Engineering - Civil Engineering
School of Computing
Construction Management

                                                                                       

University Selection Committee - Representative 

Christopher Brown                                                  School of Engineering – Civil


COLLEGE OF EDUCATION AND HUMAN SERVICES
  

John White
Lunetta Williams                                                          
Otilia Salmon
Jin-Suk Byun 
Foundations and Secondary Education 
Childhood Education, Literacy, and TESOL
Foundations and Secondary Education
Childhood Education, Literacy, and TESOL

University Selection Committee - Representative

Madalina Tanase                                                       Foundations and Secondary Education

                                                                                                                                


BROOKS COLLEGE OF HEALTH 

Emma Apatu 
Zhiping Yu                                                                      
Michael Ryan Richardson
Cynthia Cummings

Public Health 
Nutrition and Dietetics
Clinical and Applied Movement Sciences 
School of Nursing
University Selection Committee – Representative
Rob Haley                                                                      Public Health