Information Item #2 -Submitted by the Nominations and Elections Committee (2014/2015- May)

 

 

Election Results for 2015-2017 Standing and University Committees
& 2015 Distinguished Professor Award
(A list of winners of the contested positions) 

 

Answer

Response

%

College of Arts and Sciences

108

46%

Coggin College of Business

24

10%

College of Computing, Engineering, and Construction

19

8%

College of Education and Human Services

30

13%

Brooks College of Health

40

17%

Library

16

7%

Total

237

100%

 

(View the links for the 2015-2017 Election Results: 
Standing Committee Election Results & University Committee Election Results)

 

Standing Committees

 

Academic Programs Committee: CCB – Christopher Baynard 

Adjunct Affairs Committee: COAS  Adel Boules (9/2017) 
COAS - Carolynn McMahan (9/2016)
At-Large – Linda Connelly (BCH)

Campus Technology Committee: COAS – Jose Franco 
CCEC – Ching-Hua Chuan
BCH – Tammie Johnson

Faculty Affairs Committee: At-Large – Mina Baliamoune (CCB)
At-Large – Alireza Jahan-Mihan (BCH)
At-Large – Sherry Pinkstaff (BCH)

Faculty Enhancement Committee: BCH – Mary Lundy

Research Council:  COAS – Cara Tasher
COAS – Laura Heffernan
COEHS – Hope Wilson

Strategic Planning Advisory Committee:           COAS – Betsy Nies
CCB – Parvez Ahmed
BCH – Jeffrey Harrison

Support Service Committee: COAS – James Hall
BCH – Donni Welch-Rawis

(*Appointed by FA president) 

 

 

University Committees

(**Final Appointment Subject to the University President’s Approval)

(*Appointed by FA president)

 


**Bookstore Advisory Council:                               
COAS – Christopher Gabbard
Library – Marielle Veve

 

Calendar Committee:                                   
COAS – Scott Hochwald
BCH – Michelle Boling

                                                                       

Distance Learning Committee:                               
BCH – Catherine Christie

                                                                       

**Food Service Advisory Council:                                      
At-Large – Jennifer Spaulding-Givens  (COAS)                                                                  

At-Large – Christopher Gabbard (COAS)

 

HR Sick Leave Pool Committee:                                        
COAS – Russell Turney

 

Honors Council:        
At-Large – Mitchell Miller (COAS)

 

**Intercollegiate Athletic Committee:                                                                               

Faculty At-large – Kristi Sweeney (COEHS) (8/2018)
                       
**Parking Advisory Council:                                   

At-Large – Diane Tanner (CCB)

**Parking Violations Appeal Board:                                   

At-Large – Clarence Hines (COAS)

 

Space Committee:                                        

At-Large – Radha Pyati (COAS)
At-Large – Trevor Dunn (COAS)

                                                                       

Student Conduct Board:                              

At-Large – Kathaleen Bloom (BCH)
At-Large – Paul Fuglestad (COAS)
At-Large – Edwin Harris (CCEC)

 

Undergraduate Studies Council:                             

COAS – Russell Turney (9/2018)

CCEC – Karthikeyan Umapathy (9/2018)

 

University Appeals Committee:                              

COAS – Dale Casamatta

CCB – Mina Baliamoune
COEHS – Janice Humphrey

 

University Appeals Committee (Alternate):    

COAS – Michelle DeDeo
CCB – Young Tae Choi

                                               

University Technology Committee:            
At-Large – Christopher Kelso (COAS)                                            

 

 

2015  Distinguished Professor Award 

 

Carolyn B. Stone – Leadership, School Counseling, & Sports Management (COEHS)