Information Item # 5: Submitted by the Nominations & Elections Committee (2014/2015- April)

 

Faculty Association Standing and University Committees
For Terms Beginning Fall 2015 & 2015 Distinguished Professor Award Elections

 


 Electronic ballots for the 2015 Distinguished Professor Award and 2015-2017 Standing and University Committees Elections will be available beginning 9:00 a.m. Thursday, April 2nd on the day of the April Faculty Association meeting and closing at 5:00 PM on the following Wednesday, April 8th, 2015.  
 
All faculty members will receive a survey ballot via campus email on the same day.  Please contact N & E Committee chair, Pingying Zhang, Associate Professor of Management Department, at Ext 2249 or email: pingying.zhang@unf.edu if you have any questions.

  

 
Check the following links for the FINAL Nominations:

 

Faculty Association Standing Committees Final Nominations 

University Committees Final Nominations

 

For Reference:
  
*FA 14-26: Faculty Association Bylaws Amendment:

 

 

The Membership of the Standing Committees Changes Proposal for the College of Arts and Sciences Representatives 

 

 

**FA 14-18: Faculty Association Bylaws Amendment:

For all the Faculty Association Standing committees and the University Committees that have college-specific representation, only members of the relevant college may vote on their college representatives.

http://www.unf.edu/unffa/LegislativeCalendar/2013-2014/May/FA_14-18.aspx

 

Faculty Association Standing Committees Final Nominations
(2015-2017)
 

 (All the Bold & Blue Font are for the Elections.
 Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers.
Red font is for the Replacements)

                                           

Beginning Fall 2015 

ACADEMIC PROGRAMS COMMITTEE


Only 3 COAS,
& 1 for CCB, CCEC, COEHS, BCH
& At-Large

College of Arts & Sciences (1 for 9/2016 & 2 for 9/2017)-
Timothy Groulx (9/2017)
Michael Bovenzi (9/2017)
Brenda Vose (9/2016)

Coggin College of Business -
Parvez Ahmed
Christopher Baynard

College of Computing, Engineering, & Construction -
*TBD (3/2015-4/2015)

College of Education & Human Services -
Rebecca Schumacher

Brooks College of Health -
Connie Roush

At-large -
Tobias Sando (CCEC)

ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE

1 COAS, CCB, COEHS, BCH,
& At-Large

College of Arts & Sciences -
Susan Perez

Coggin College of Business -
Pingying Zhang

College of Education & Human Services -
Christine Weber

Brooks College of Health -
Kathaleen Bloom

At-large -
Steven Williamson (CCB)

ADJUNCT AFFAIRS COMMITTEE

2 COAS, 
&

1 for CCB, CCEC, &
At-Large

College of Arts & Sciences (1 for 9/2016 & 1 for 9/2017)-
Christopher Trice
Carolynn McMahan
James Beasley
Adel Boules
 

Coggin College of Business -
Koren Borges

College of Computing, Engineering, & Construction -
Raphael Crowley

At-large -
Linda Connelly (BCH)
Maurice Graham (COEHS)
 

BUDGET ADVISORY COMMITTEE

4 At-Large

At-large -
Bruce Kavan
Krista Paulsen
Alan Harris
Stacy Boote

CAMPUS TECHNOLOGY COMMITTEE

1 for COAS, CCEC, BCH, & Library

College of Arts & Sciences -
Daniel Santavicca
Jose Franco

College of Computing, Engineering, & Construction -
Raphael Crowley
Tobias Sando
Ching-Hua Chuan
 

Brooks College of Health -
Andrea Arikawa
Tammie Johnson
 

Library -
Robb Waltner

FACULTY AFFAIRS COMMITTEE

3 At-Large 

At-large -
Steven Williamson (CCB)
Mina Baliamoune (CCB)
Sherry Pinkstaff (BCH)
Alireza Jahan-Mihan (BCH)
 

FACULTY ENHANCEMENT COMMITTEE

1 for COEHS, BCH, & Library

College of Education & Human Services -
Daniel Dinsmore

Brooks College of Health -
Mary Lundy
Cynthia Scott
 

Library -
Stephanie Race

RESEARCH COUNCIL
vacancies of Colleges – COAS (3)); CCB (1); CCEC (1); COEHS (2);
BCH (1); & Library (1) nominated by deans,
passed by FA Executive Comte, & appointed by FA president)
 

2 At-Large (elected)
(Restricted not more than 2 from the same college, but only 1 can come from COEHS)

At-large -
Chung-Ping Loh (CCB)
Mina Baliamoune (CCB)
Adel El-Ansary (CCB)
Pieter de Jong (CCB)
Lakshmi Goel (CCB)
Sherry Pinkstaff (BCH)
James Churilla (BCH)
Cynthia Cummings (BCH)
Laura Heffernan (COAS)
Christos Lampropoulos (COAS)
Hope Wilson (COEHS)
Cara Tasher (COAS)

STRATEGIC PLANNING ADVISORY COMMITTEE

1 for COAS, CCB, CCEC, BCH, Library,
& At-Large

College of Arts & Sciences -
Betsy Nies
Richard Patterson

Coggin College of Business -
Greg Gundlach
Parvez Ahmed
 

College of Computing, Engineering, & Construction (Replacement – 9/2016) -
*TBA
 

Brooks College of Health -
James Churilla
Donni Welch-Rawis
Jeffrey Harrison
Cynthia Cummings
 

Library -
Lauren Newton

At-large -
Michael Kucsak

SUPPORT SERVICE COMMITTEE

1 for COAS, CCB, BCH, Library &
 At-Large

College of Arts & Sciences -
Lynne Arriale
James Hall
 

Coggin College of Business -
Pingying Zhang

Brooks College of  Health -
Sherry Pinkstaff
Donni Welch-Rawis
 

Library -
Maria Atilano

At-large -
Brian Kopp (CCEC)

 

 

 


  

 

 

University Committees Final Nominations
(2015-2017)

* Appointed by the Association President
** Final appointment subject to the University President's approval.
 

 (All the Bold & Blue Font are for the Elections.
Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers. 
Red font is for the Replacements)

Beginning Fall 2015 

THE ADVISORY BOARD FOR THE CENTER FOR STUDENT MEDIA
(1 COAS-Communication, 1-year term)
 

Paula Horvath (Communication)

BOOKSTORE ADVISORY COUNCIL**
(2-year Term)
 

2 At-Large 

At-large** -
Pingying Zhang (CCB)
Marielle Veve (Library)
Dong-Young Kim (CCB)

Christopher Trice (COAS)

Constanza Lopez (COAS)

Christopher Baynard (CCB)
Christopher Gabbard (COAS)

 

CALENDAR COMMITTEE
( 2-year term )
 

1 COAS, CCB,
 & BCH

College of Arts & Sciences -
Jae Hee Park
Scott Hochwald

Coggin College of Business –

Diane Tanner

Brooks College of Health –
Michelle Boling
Claudia Sealey-Potts
Hanadi Hamadi
 

DISTANCE LEARNING COMMITTEE
(NOT served more than two consecutive terms)

( 2-COAS, 2-year term )
 

Appointed By FA Campus Technology Comte

Appointed by Faculty Enhancement Comte

1 COAS, COEHS, & BCH

College of Arts & Sciences -
Brenda Vose

College of Education & Human Services -
Kristine Webb

Brooks College of Health -
Connie Roush
Debra Wagner
Catherine Christie
 

FOOD SERVICE ADVISORY COUNCIL **
(4-At-Large, 2-year term) 

2 At-Large

At-large** -
Dong-Young Kim (CCB)
Jennifer Spaulding-Givens (COAS)
Jae Hee Park (COAS)
Christopher Gabbard (COAS)
John McEldowney (CCB)
 

GENERAL EDUCATION COUNCIL
(NOT served more than two consecutive terms)
(2-year term) 

1 each discipline

College of Arts & Sciences (Social Sciences) -
Jennifer Wesely

College of Arts & Sciences (Mathematical Sciences) -
Donna Mohr

HONORS COUNCIL
(2-At-Large, 2-year term)
 

1 COAS, CCEC, COEHS, &
At-Large

College of Arts & Sciences -
Tracy Alloway

College of Computing, Engineering, & Construction -
Paul Eason

College of Education & Human Services –

Hope Wilson

At-large -
Linda Connelly (BCH)
Mitchell Miller (COAS)
 

HR SICK LEAVE POOL COMMITTEE
(2-At-Large, 2-year term)
 

1 At-Large

At-Large -
Russell Turney (COAS)
Marielle Veve (Library)
Dong-Young Kim (CCB)
Corinne Labyak (Library)
 

INTERCOLLEGIATE ATHLETIC COMMITTEE **

(All 6 Faculty At-Large, 3-year term
1 Faculty Athletic Representative)

 

1 Faculty
At-Large
 

*Faculty At-Large ** (8/1/2018) -
Holly Miller(COAS)
Kristi Sweeney (COEHS)
Christopher Joyce (BCH)
 

PARKING ADVISORY COUNCIL **
(1 At-Large, 2-year term)
 

1 At-Large** 

At-large** -
Diane Tanner (CCB)
Mina Baliamoune (CCB)
Maria Atilano (Library)
Michele Bednarzyk (BCH)

PARKING VIOLATIONS APPEAL BOARD **
(2 At-Large, 2-year term)
 

1 At-Large** 

At-large** -
Koren Borges (CCB)
Clarence Hines (COAS)
 

SPACE COMMITTEE
(2 At-Large, 2-year term)
 

2 At-Large 

At-large** -
Susan Massey (Library)
Trevor Dunn (COAS)
Radha Pyati (COAS)
Maria Atilano (Library)
Jason John (COAS)
Alireza Jahan-Mihan (BCH)   
Edwin Harris (CCEC)

STUDENT CONDUCT BOARD
 (All 7 At-Large, 2-year term)
 

3 At-Large 

At-Large -
Paul Fuglestad (COAS)
Pingying Zhang (CCB)
Luke Cornelius (COEHS)
Kathaleen Bloom (BCH)
Andrea Arikawa (BCH) 
Edwin Harris (CCEC)

UNDERGRADUATE STUDIES COUNCIL
(2-COAS, 3-year term)
 

1 COAS, CCEC, & COEHS

College of Arts & Sciences -
Russell Turney
Ognjen Milatovic
 

College of Computing, Engineering, & Construction -
Ehsan Maleki
Karthikeyan Umapathy
 

College of Education & Human Services -
Maurice Graham

 

 
UNIVERSITY TECHNOLOGY COMMITTEE
(2-At-Large, 2-year term)

 

FA Campus Technology Committee – Representative (N/A)

1 At-Large  

At-large -
Bruce Kavan (CCB)
Chris Kelso (COAS)
Saurabh Gupta (CCB)
Maria Atilano (Library)
 

 

 

 

 

2015 DISTINGUISHED PROFESSOR  

 


Vote for One 


C. Dominik Güss      (COAS - Psychology)

Carolyn B. Stone          (COEHS - Leadership, School Counseling, and Sports Management)