Information Item # 2: Submitted by the Nominations and Elections Committee          (2013-2014/May)

    

 

Election Results for 2014-2016 Standing and University Committees
& 2014 Distinguished Professor
 

(A list of winners of the contested positions) 

 

 

(View the links for the 2014-2016 Election Results: 
Standing Committee Election Results & University Committee Election Results)
 


Standing Committees


Academic Programs Committee:  COEHS – Kim Cheek
   
Academic Standards Committee: At-Large – Diana Tanner (CCB)
   
Budget Advisory Committee: At-Large – Sam Kimball (COAS)

At-Large – Richard Patterson (COAS)

At-Large – Adel El-Ansary (CCB)

   
Campus Technology Committee: COAS – Donna Mohr
COEHS – Ronghua (John) Ouyang
   
Faculty Affairs Committee:

 At-Large – Dan Richard (COAS)

At-Large – Gordon Rakita (COAS)

At-Large – David Fenner (COAS)

At-Large – Diana Tanner (CCB)

At-Large – Lisandra Carmichael (Library)

   
Faculty Enhancement Committee:  CCB – Harriet Stranahan

CCEC – Paul Eason
BCH (Replacement) – *Mary Locklear (9/15)

At-Large – Joel Beam (BCH)

   
Research Committee: COAS – Jody Nicholson 

BCH – Michelle Moore

At-Large – Kerry Clark (BCH)

   
Support Service Committee: CCEC – Patrick Kreidl
   



*Appointed by FA president 

 

 

University Committees


(**Final Appointment Subject to the University President’s Approval) 

 


Calendar Committee:                                   
COEHS – Elizabeth Gregg

                                                                       

Distance Learning Committee:                               
COAS – Gordon Rakita

                                                                       

Commission On Diversity And Inclusion:               
At-Large – Melissa Hargrove (COAS)

 

Food Service Advisory Council:                              
At-Large – Terri Ellis (COAS)                                                                     

At-Large – Jacqueline Shank (BCH)

 

General Education Council:                                    
COAS (Natural Sciences) – Jane MacGibbon


**Intercollegiate Athletic Committee:                                                                               

**Faculty At-large – David Jaeger (CCB) (8/2017)
**Faculty At-large – Beven Livingston (BCH) (8/2017)
**Faculty At-Large (replacement) – Elizabeth Gregg (COEHS) (8/2016)

**Faculty At-Large (replacement) – Jason Lee (COEHS) (8/2016)

                       
Student Conduct Board:                              

At-Large – Juliana Leding (COAS)
At-Large – Hugh Cornell (COAS)

At-Large – Terence Cavanaugh (COEHS)

At-Large – Julie Merten (BCH)

                                                                       

University Appeals Committee:                              

CCEC – Roger Eggen

At-Large – Caroline Guardino (COEHS)

 

University Appeals Committee (Alternate):    

At-Large – Alice Eng (Library)

                                               

University Technology Committee:            
At-Large – Karthikeyan Umapathy (CCEC)

 

 

 

2014 Distinguished Professor Award


Kristine W. Webb –
Exceptional, Deaf, & Interpreter Education (COEHS)