Information Item # 3: Submitted by the Nominations & Elections Committee          (2013-2014/April)

    

Faculty Association Standing and University Committees
For Terms Beginning Fall 2014 & 2014 Distinguished Professor Award Elections

 

 

Electronic ballots for the 2014 Distinguished Professor Award and 2014-2016 Standing and University Committees Elections will be available beginning 9:00 a.m. Thursday, April 3rd on the day of the April Faculty Association meeting and closing at 5:00 PM on the following Wednesday, April 9th, 2014.  All faculty members will receive a survey ballot via campus email on the same day.  Please contact N & E Committee chair, Albert Chung-Ping Loh, Associate Professor of Economics and Geography Department, at Ext 1227 or email: cloh@unf.edu  if you have any questions.


Check the following links for the FINAL Nominations:


FacultyAssociation Standing Committee Final Nominations

University Committee Final Nominations

 

 

 

 

Faculty Association Standing Committees Final Nominations
(2014-2016)
Beginning Fall 2014

 (All the Bold & Blue Font are for the Elections.
Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers.

Red font is for the Replacements)

 

ACADEMIC PROGRAMS COMMITTEE

One COAS, CCB, CCEC, COEHS, BCH
& Library

College of Arts & Sciences –
Nicholas Seabrook (Political Science & Public Administration)

Coggin College of Business – Adel El-Ansary (Marketing & Logistics)

College of Computing, Engineering, & Construction -
Nick Hudyma - School of Engineering/Civil

College of Education & Human Services -
Elizabeth Gregg
- Leadership, School Counseling & Sports Management
Kim Cheek - Childhood Education, Literacy, & TESOL

Brooks College of Health - Rob Haley (Public Health)

Library- Maria Atilano

ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE

One COAS, CCBCCEC
& At-Large

College of Arts & Sciences - James Gleaton (Mathematics & Statistics)

Coggin College of Business - *TBD (9/15) 

College of Computing, Engineering, & Construction -
Edwin Harris (School of Computing)

At-Large -
John White - Foundations & Secondary Education (COEHS)
Diana Tanner - Accounting & Finance (CCB)
Judy Comeaux - School of Nursing (BCH) 

ADJUNCT AFFAIRS COMMITTEE

One COEHS, BCH, 
& Library

College of Education & Human Services -
Elizabeth Gregg - Leadership, School Counseling & Sports Management

Brooks College of Health - JoAnn Nolin – Public Health

Library-Jeffrey Bowen

BUDGET ADVISORY COMMITTEE

Three At-Large 

At-large -

Alan Harris - School of Engineering/Electrical (CCEC)
Jeffrey Harrison - Public Health (BCH)

Richard Patterson - Mathematics & Statistics (COAS)

Daniel Santavicca – Physics (COAS)
Sam Kimball – English (COAS)
Brace Kavan – Management (CCB)
Adel El-Ansary – Marketing & Logistics (CCB) 

CAMPUS TECHNOLOGY COMMITTEE

One COAS, CCB,
& COEHS

College of Arts & Sciences -
Laura Heffernan – English

Richard Phillips - Sociology & Anthropology & Social Work

Donna Mohr - Mathematics and Statistics 

Coggin College of Business - John McEldowney - Accounting & Finance

 

College of Education & Human Services -

Elizabeth Gregg - Leadership, School Counseling & Sports Management
Ronghua (John) Ouyang -
Childhood Education, Literacy, & TESOL  

 

FACULTY AFFAIRS COMMITTEE

Five At-Large

At-large -

David Fenner – Dean’s Office (COAS)

Lisandra Carmichael – UNF Library (LIBRARY)

Adel Boules - Mathematics and Statistics (COAS)

John McDonough – School of Nursing (BCH)

Gordon Rakita - Sociology & Anthropology & Social Work (COAS)

Mina Baliamoune - Economics & Geography (CCB)

Diana Tanner - Accounting & Finance (CCB)
Dan Richard – Psychology (COAS)

Jeff Cornett - Foundations & Secondary Education (COEHS)
Adel El-Ansary – Marketing & Logistics (CCB)

 

FACULTY ENHANCEMENT COMMITTEE

 

 

 

 

 

One CCB, CCEC,
BCH, At-Large,
& 2 COAS
 

College of Arts & Sciences - Carolynn McMahan - Communication

College of Arts & Sciences - Julie Ingersoll - Philosophy & Religious Studies

Coggin College of Business - 

Mina Baliamoune - Economics & Geography

Harriet Stranahan - Economics & Geography

College of Computing, Engineering, & Construction
Edwin Harris - School of Computing
Paul Eason - School of Engineering/Mechanical 

Brooks College of Health - *TBD (9/15) 

 At-Large -
Joel Beam - Clinical & Applied Movement Sciences (BCH) 

Mary Locklear – School of Nursing (BCH)

RESEARCH COMMITTEE

One COAS, CCB, CCEC, BCH, & At-Large

College of Arts & Sciences -
Jody Nicholson
– Psychology
Adel Boules -
Mathematics & Statistics
Dale Casamatta – Biology 

Coggin College of Business -Gregory Gundlach - Marketing & Logistics

College of Computing, Engineering, & Construction-
Christopher Brown - School of Engineering/Civil 

Brooks College of Health -
Michelle Boling - Clinical & Applied Movement Sciences
Michelle Moore – Public Health 

 At-Large - 
Kerry Clark – Public Health (BCH)
Elinor Scheirer  

Leadership, School Counseling, & Sport Management (COEHS)

STRATEGIC PLANNING ADVISORY COMMITTEE

One COAS, CCEC,
& COEHS

College of Arts & Sciences - Pali Sen - Mathematics & Statistics

College of Computing, Engineering, & Construction -
Roberto Soares – Construction Management

College of Education & Human Services -
Lunetta Williams - Childhood Education, Literacy, & TESOL

SUPPORT SERVICE COMMITTEE

One COAS, CCEC, 
& COEHS

College of Arts & Sciences - Yongan Wu - Languages, Literature, & Culture 

College of Computing, Engineering, & Construction -
Edwin Harris - School of Computing
Patrick Kreidl - School of Engineering-Electrical 

College of Education & Human Services - TBA

 

 

 

 

 

 

 

 

University Committees Final Nominations
(2014-2016)
Beginning Fall 2014

 

* Appointed by the Association President
** Final appointment subject to the University President's approval.

 

 

(All the Bold & Blue Font are for the Elections. 
Slots highlighted with yellow are still opened for the Volunteers.

Red font is for the Replacements)

 

THE ADVISORY BOARD FOR THE CENTER FOR STUDENT MEDIA
(1 COAS-Communication, 1-year term) 

COAS- (Communication) - Paula Horvath - Communication

BOOKSTORE ADVISORY COUNCIL**
(2-year Term) 

FA President/Designee (N/A)

CALENDAR COMMITTEE
( 2-year term )

One CCEC
& COEHS 

College of Computing, Engineering, & Construction – James Littleton

College of Education & Human Services-
Elizabeth Gregg -
Leadership, School Counseling, & Sport Mgt
Janice Humphrey
- Exceptional, Deaf, & Interpreter Education

CONSTITUTIONAL JURISDICTION COMMITTEE
(2-year Term)
 

One At-Large Only

FA President/Designee (N/A)

At-Large - TBD

DISTANCE LEARNING COMMITTEE
(NOT served more than two consecutive terms)

( 2-COAS, 2-year term )
 

Appointed By FA Campus Technology Comte

Appointed by Faculty Enhancement Director

One COAS, 
CCB, & CCEC

College of Arts & Sciences -
Gordon Rakita - Sociology & Anthropology & Social Work
Bryan Knuckley - Chemistry

Coggin College of Business - Cheryl Frohlich - Accounting & Finance

College of Computing, Engineering, & Construction -
Swapnoneel Roy - School of Computing

 COMMISSION ON DIVERSITY AND INCLUSION ** 

(1-At-Large, 2-year term)

One At-Large**
Only
 

At-Large**-
Elizabeth Gregg
 - Leadership, School Counseling, & Sport Mgt (COEHS)
Melissa Hargrove - Sociology & Anthropology & Social Work (COAS)
Cheryl Frohlich - Accounting & Finance (CCB)
Candice Carter – Childhood Education, Literacy, & TESOL (COEHS)

FOOD SERVICE ADVISORY COUNCIL **
(4-At-Large, 2-year term)

Two At-Large**

FA President/Designee (N/A)

At-large** -
Terri Ellis – Biology (COAS)
John Nuszkowski - School of Engineering/Mechanical (CCEC)
Jacqueline Shank – Nutrition & Dietetics (BCH) 

GENERAL EDUCATION COUNCIL
(NOT served more than two consecutive terms)
(2-year term)

One COAS Only for
Each Discipline (Natural Sciences 
& Humanities)

College of Arts & Sciences (Natural Sciences) -
Mike Lufaso
– Chemistry
Jane MacGibbon
– Physics
 

College of Arts & Sciences (Humanities) -Chris Gabbard – English

HONORS COUNCIL
(2-At-Large, 2-year term)
 

One CCB, BCH,
& At-Large

Coggin College of Business
John McEldowney - Accounting & Finance 

Brooks College of Health
Connie Roush - School of Nursing  

At-large – Carol Spector (CCB-Management)

HR SICK LEAVE POOL COMMITTEE
(2-At-Large, 2-year term)
 

One At-Large only

Diane Denslow Management (CCB) 

INTERCOLLEGIATE ATHLETIC COMMITTEE **
 (All 6 Faculty At-Large, 3-year term
1 Faculty Athletic Representative)

Four
Faculty At-Large**

(2 for replaced -8/1/2016)
(2 for 8/1/2017) 

Faculty At-Large ** (replacement  up to 8/1/2016)- TBA 

Faculty At-Large ** (replacement  up to 8/1/2016)- TBA 

Faculty At-Large ** (8/1/2017) -
Beven Livingston
- Clinical & Applied Movement & Sciences (BCH)

Elizabeth Gregg - Leadership, School Counseling & Sports Management (COEHS)
Jerry Johnson - Leadership, School Counseling & Sports Management (COEHS)
Jason Lee - Leadership, School Counseling & Sports Management (COEHS)

John Nuszkowski - School of Engineering/Mechanical (CCEC)
David Jaeger – Accounting & Finance (CCB)

PARKING ADVISORY COUNCIL **
(2-year term)
 

FA President/Designee (N/A) 

PARKING VIOLATIONS APPEAL BOARD **
(2 At-Large, 2-year term)
 

One At-Large** Only

At-Large** - Edwin Harris - School of Computing (CCEC) 

SPACE COMMITTEE 
(2 At-Large, 2-year term)
 

N/A

STUDENT CONDUCT BOARD
 (All 7 At-Large, 2-year term) 

Four At-Large Only

At-Large -

Luke Cornelius - Leadership, School Counseling, & Sport Mgt (COEHS)
Hugh Cornell - Mathematics & Statistics (COAS)

Juliana Leding – Psychology (COAS)

Edwin Harris - School of Computing (CCEC)

Terence Cavanaugh - Leadership, School Counseling, & Sport Mgt (COEHS)
Samuel Mathies – Communication (COAS)
Julie Merten – Public Health (BCH) 

 

SUPPORTING OUR STUDENTS
 (1 At-Large, N/A term)
 

N/A

UNDERGRADUATE STUDIES COUNCIL
(2-COAS, 3-year term)
 

One COAS, CCEC,
& COEHS

College of Arts & Sciences - Sam Kimball - English

Coggin College of Business - Chris Baynard - Economics & Geography

Brooks College of Health - Kathaleen Bloom - School of Nursing

UNIVERSITY APPEALS COMMITTEE
(2-year term)

One CCEC, BCH,
& At-Large 

College of Computing, Engineering, & Construction - 
Roger Eggen – School of Computing
Raphael Crowley – Construction Management

Brooks College of Health - Connie Roush – School of Nursing

At-Large -
Mina Baliamoune - Economics & Geography (CCB)
Caroline Guardino - Exceptional, Deaf, & Interpreter Edu (COEHS)

Alternates (2-year term) 

One CCEC, COEHS, BCH, & At-Large

College of Computing, Engineering, & Construction -
James Littleton – School of Computing

College of Education & Human Services -
Katie Monnin - Childhood Education, Literacy, & TESOL

Brooks College of Health – Debra Wagner – School of Nursing

At-large -
Ronghua (John) Ouyang
- Childhood Education, Literacy, & TESOL (COEHS)
Alice Eng - Library

UNIVERSITY TECHNOLOGY COMMITTEE
(2-At-Large, 2-year term)
 

FA Campus Technology Committee – Representative (N/A)

One At-Large Only

At-Large -
Michael Kucsak -
Library
Karthikeyan Umapathy - School of Computing (CCEC)
John McEldowney - Accounting & Finance (CCB)

 

 

 

 

 

2014 DISTINGUISHED PROFESSOR

Vote for One

Jeffrey E. Michelman – Accounting & Finance (CCB)

Kristine W. Webb – Exceptional, Deaf, & Interpreter Education  (COEHS)