UNF Faculty Association  
 Standing Committees  
(2017-2018)   

 

 2017-2018 standing

 

 

Standing Committee Charges


Executive Committee   
(1-year term)  

Name/Email 

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

Radha Pyati      

COAS - Chemistry 

1918 

9/18

Faculty Association President  

David Fenner

COAS - Philosophy & Religious Studies

2580

9/18

Faculty Association Vice President  

Dan Richard

COAS - Psychology

1446

9/18

Faculty Association Secretary  

William (Chip) Klostermeyer

CCEC - School of Computing

1327

9/18

Faculty Association Past President -
Ex-Officio  

Scott Hochwald 

COAS - Mathematics & Statistics 

2653

9/18

Faculty Association Parliamentarian  

Kim Cheek COEHS - Childhood Education, Literacy, & TESOL 2794 9/18 Academic Programs
Alan Harris CCEC - School of Engineering/Electrical 1682 9/18 Academic Standards
Elizabeth Gregg     COEHS - Leadership, School Counseling, & Sports Management   5199 9/18 Adjunct Affairs 
Jason Haraldsen COAS - Physics 2235 9/18 Budget Advisory
Georgette Dumont COAS - Political Science & Public Admin 5855 9/18 Campus Technology
Gordon Rakita      COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 1658 9/18 Faculty Affairs
Raphael Crowley
Claudia Sealey-Potts  
CCEC - School of Engineering/Civil
BCH - Nutrition & Dietetics

1847

1429
9/18 Faculty Enhancement

Dana Hart (2017)

Heather Truelove (2018) 

CCB - Accounting and Finance

COAS - Psychology

1905

5316

1/18
1/19

Nominations & Elections 

Judith Ochrietor  COAS - Biology   2827

9/18

Research Council  

Paul Eason CCEC - School of Engineering/Mechanical 1875 9/18

Strategic Planning Advisory  

Maria Atilano UNF Library   9/18 Support Services 

  

 

Academic Programs Committee
(2-year term)

[4COAS+8(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+1Lib+1At-large]

 (ATTENTION: Meetings are scheduled on FIRST Thursday of the month from 10AM to Noon) 

 

Name/Email 

Department 

Phone 

Term
Expires 

Representing 

Timothy Groulx

School of Music  

3891 

9/19 

College of Arts & Sciences
 

*Chau Kelly
*Daniela Genova
History
Mathematics & Statistics
2886 
3739 
9/17 
9/18
College of Arts & Sciences

Gregory Helmick

Languages, Literatures, & Cultures

2296

9/19

College of Arts & Sciences
 

Nicholas Seabrook 

Political Science & Public Administration 

5856

9/18

College of Arts & Sciences
 

Christopher Baynard Economics & Geography 1243 9/19 Coggin College of Business 
*David Swanson Marketing & Logistics 5228 9/18 Coggin College of Business
Thobias Sando School of Engineering/Civil Engineering 1142 9/19 College of Computing, Engineering & Construction

Elise Marshall
Chip Klostermeyer
Elise Marshall

School of Computing

1324
1327
1324

9/17

 12/17
9/18 
 

College of Computing, Engineering & Construction

Kim Cheek, chair

Childhood Education, Literacy, & TESOL  

2794

9/18

College of Education & Human Services 

Soonhyang Kim

Childhood Education, Literacy, & TESOL

2348

9/19

College of Education & Human Services 

Cynthia Cummings

School of Nursing  

1626

9/19

Brooks College of Health 

Andrea Arikawa

secretary

Nutrition and Dietetics

1433

9/18

Brooks College of Health 

Stephanie Weiss
*Apryl Price
Library 1564
1516
9/17
9/18
Library

*Hanadi Hamadi

BCH – Public Health

5314

9/19

At-large 

 

 

Academic Standards Committee   
(2-year term)  

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 2At-large]  

Name/Email 

Department  

Phone

Term
Expires

Representing 

Scott Hochwald

Mathematics & Statistics     

2653

9/18

College of Arts & Sciences

Krista Paulsen

Sociology, Anthropology, & Social Work 1650

9/19

College of Arts & Sciences

Mina Baliamoune

Economics & Geography 1223

9/19

Coggin College of Business

Alan Harris, chair  School of Engineering/Electrical 1682 9/18 College of Computing, Engineering, & Construction

Katie Monnin

Childhood Education, Literacy, & TESOL 4358

9/19

College of Education & Human Services

Chitra Balasubramanian

Clinical & Applied Movement Sciences 3849

9/19

Brooks College of Health

Linda Connelly

BCH - School of Nursing

1147

9/19

At-large

Diana Tanner

CCB - Accounting & Finance

1673

9/18

At-large

 

  

Adjunct Affairs Committee  
(2-year term)  

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib+ 1At-large]  

 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Patricia Geesey

Languages, Literatures, & Cultures

1246

9/18

College of Arts & Sciences  

David MacKinnon
secretary 

English 5394

9/19

College of Arts & Sciences 

David Bryan

Accounting & Finance 5253

9/19

Coggin College of Business
Pramod Govindan School of Engineering/Electrical Engineering 5154 9/19
College of Computing, Engineering, & Construction

Elizabeth Gregg
chair

Leadership, School Counseling, &  Sports Mgt   

5199

9/18

College of Education & Human Services

Jacqueline Shank

Nutrition & Dietetics

2328

9/18

Brooks College of Health

Catherine Silvers
*Paul Mosley
Library 5062 1527 9/17
9/18
Library
Sericea Smith

BCH - Public Health

1213

9/19

At-large  

 

 

Budget Advisory Committee

(2 year term)

[7- At-large]

Name/Email Department

Phone

Term
Expires

Representing

Tammy Druash

Library 2615

9/19

At-large

Bruce Kavan

CCB - Management 1349

9/19

At-large 

Gregory Wurtz
vice chair
COAS - Physics

3977

9/19

At-large 

Matthew Corrigan

COAS – Political Science & Public Administration 1926

9/19

At-large

Jeff Cornett

COEHS - Foundations & Secondary Education

1269

9/18

At-large

Jason Haraldsen
Chair

COAS - Physics

2235

9/18

At-large 

Susan Massey

Library

5029

9/18

At-large 

 

 

Campus Technology Committee  
(2-year term) 

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib] -VOTED 
[6 Appointed Ex-Officio – 1-year Term] – Non-VOTE
 

Name/Email 

Department 

Phone

Term
Expires

Representing 

Georgette Dumont
chair

Political Science & Public Administration

5855

9/18

College of Arts & Sciences 

Gregory Wurtz

 

Physics

3977

9/19

College of Arts & Sciences 

Sean Davis

Accounting & Finance

3928

9/18

Coggin College of Business 

Sherif Elfayoumy

School of Computing 1318

9/19

College of Computing, Engineering & Construction

Suzanne Ehrlich

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education

5287

9/18

College of Education & Human Services

Linda Connelly

School of Nursing 1147

9/19

Brooks College of Health

Jennifer Murray

Lauren Newton
Library 5160

1531
9/17-1/18
2/18-9/19
Library

* Reginald Brinson 

 

Information Technology Services
(ITS)  

2277

N/A

Chief Information Officer (Non-Vote) 

* Gordon Rakita 

Information Technology Services 

1658

N/A

Academic Technology Director
(Non-Vote)

* Deborah Miller 

Center for Instruction & Research Technology (CIRT) 

1416

N/A

CIRT Director (Non-Vote)

* Jeff Durfee 

Information Technology Services 

2157

N/A

Networking, Systems, & Security Director (Non-Vote)

* James George
(Asst Director) 

Information Technology Services 

2821

N/A

User Services Director (Non-Vote)

*Dmitriy Bond 

Information Technology Services 

2210

N/A

Enterprise Systems Director (Non-Vote)

 

  

Faculty Affairs Committee   
( 2-year term)
[VP+8 At-large]

 (ATTENTION: Meetings are scheduled on SECOND Thursday of the month from Noon to 2 PM)     
 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

David Fenner

COAS - Philosophy & Religious Studies

2580

9/18

Faculty Association Vice President

Mina Baliamoune

CCB – Economics & Geography

1223

9/19

At-large

Stacy Boote

COEHS – Childhood Education, Literacy, & TESOL

5356

9/19

At-large 

Deborah Reed

 

COEHS - Exceptional, Deaf, and Interpreter Education 1756

9/19

At-large

Chip Klostermeyer

CCEC - School of Computing

1327

9/18

At-large

Scott Hochwald

COAS - Mathematics & Statistics

2653

9/18

At-large

Gordon Rakita
chair

COAS - Sociology, Anthropology, & Social Work 

1658

9/18

At-large

Julie Ingersoll

COAS - Philosophy & Religious Studies

1330

9/18

At-large

Cynthia Cummings

BCH - School of Nursing

1626

9/18

At-large


Faculty Enhancement Committee
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]   
 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Christos Lampropoulos

Chemistry

2152

9/18

College of Arts & Sciences

Chris Gabbard English 2273

9/19

College of Arts & Sciences

Parvez Ahmed 

Accounting & Finance

1678

9/18

Coggin College of Business
 

*Raphael Crowley
co-chair

*School of Engineering/Civil

1847

9/18

College of Computing, Engineering & Construction   

Suzanne Ehrlich

Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5287

9/19

College of Education & Human Services 

Claudia Sealey-Potts, co-chair

Nutrition & Dietetics 1429

9/19

Brooks College of Health

Courtenay McLeland

Library 5550

9/19

Library  

Janice Seabrooks-Blackmore

COEHS - Exceptional, Deaf, & Interpreter Education

5747

9/18

At-large

 

   

 Nominations & Elections Committee  
(2-year term)  
(2-year term) (January 2018 – January 2020)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 2At-large] 
 

 Name/Email   

 Department   

Phone 

Term
Expires 

 Representing     

Debbie Wang 

Psychology 

1601 

1/19 

College of Arts & Sciences

Brenda Vose
(Elected)

Criminology & Criminal Justice 1717 1/20 College of Arts & Sciences

John McEldowney 

Accounting & Finance 

1104

1/19 

Coggin College of Business

 

William Dally

School of Engineering/Civil  

2756

1/19 

College of Computing, Engineering, & Construction

Amanda Pascale       Leadership, School Counseling, & Sport Management  5530  1/20 College of Education & Human Services

Corinne Labyak

Nutrition & Dietetics 

5725 

1/19

Brooks College of Health 

Marielle Veve
 
Library    1/20 Library
Heather Truelove
chair 
 
COAS - Psychology 1643 1/19 At-large (Chair - 1/2018)
Claudia Sealy-Potts, vice chair  BCH - Nutrition & Dietetics  1429  1/20 At-large (Chair - 1/2019)

 

 

Research Council  
(2-year term)   

 

 

**[4 COAS+8 (CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1 Lib] –VOTED
(13 nominated by deans, passed by Executive Comte, & appointed by FA president)
+
[3 At-large (elected)] –VOTED
+
[VP for Office of Research and Sponsored Programs (ORSP)] – Non-VOTE 
 
(ATTENTION: Committee members may not apply for UNF Summer Scholarship Grants) 
 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Lori Lange Psychology 1638 9/18 College of Arts & Sciences (appointed) 
Judith Ochrietor
chair
Biology 2827 9/18 College of Arts & Sciences (appointed)
Denise Bossy      History 2886 9/19 College of Arts & Sciences (appointed) 
Jason Haraldsen Physics 2235 9/19 College of Arts & Sciences (appointed)
Mina Baliamoune Economics & Geography 1223 9/18 Coggin College of Business (appointed)
Christopher Flynn Management 1118 9/19 Coggin College of Business (appointed)

William Dally

School of Engineering/Civil

2756

9/18

College of Computing, Engineering & Construction (appointed)

John Nuszkowski School of Engineering/Mechanical 1683 9/19 College of Computing, Engineering, & Construction (appointed)
Kristi Sweeney Leadership, School Counseling, & Sports Management   1815 9/18 College of Education & Human Services (appointed)  
David Hoppey Exceptional, Deaf, & Interpreter Education 5326 9/19 College of Education & Human Services (appointed)
Lauri Wright Nutrition & Dietetics 1700 9/18

Brooks College of Health (appointed) 

Tammie Johnson      Public Health 2840 9/19 Brooks College of Health (appointed)
Thomas Caswell Library 5455 9/19 Library (appointed)

Holly Miller

COAS – Criminology &Criminal Justice 3879

9/19

At-large (Elected- restricted not more than two from the same college)

Kathaleen Bloom

BCH - School of Nursing

1472

9/18

At-large 

Jose Franco

COAS – Mathematics & Statistics 2216

9/19

At-large  

John Kantner 

Office of Research & Sponsored Programs (ORSP) 

2455

Non-Vote

AVP for ORSP

 

 

Strategic Planning Advisory Committee  
(2-year term)

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Erin Bennett

School of Music

3854

9/18

College of Arts & Sciences

Gordon Rakita Sociology, Anthropology,  Social Work 1658

9/19

College of Arts & Sciences

Adel El-Ansary Marketing & Logistics 1373 9/19 Coggin College of Business
Paul Eason, chair School of Engineering/Mechanical  1875 9/18 College of Computing, Engineering & Construction

Kristi Sweeney

Leadership, School of Counseling. & Sports Mgt

1815

9/18

College of Education & Human Services

Sherry Pinkstaff

Clinical & Applied Movement Sciences 2841

9/19

Brooks College of Health

Tammy Druash

UNF Library 

2615

9/19

Library

Michael Moore BCH – Public Health 1449

9/19

At-large

 

 

Support Services Committee  
(2-year term) 

[2COAS+4(CCB, CCEC, COEHS, BCH)+ 1Lib + 1At-large]    
 

Name/Email

Department

Phone

Term
Expires

Representing

Pamela Zeiser

Political Science & Public Administration

1931

9/18

College of Arts & Sciences  

Dawn Witherspoon
secretary

Psychology 5519

9/19

College of Arts & Sciences  

*Pieter de Jong Accounting & Finance 1299 9/19 Coggin College of Business  

Christopher Brown

School of Engineering/Civil

2811

9/18

College of Computing, Engineering & Construction

Terrance Cavanaugh

Leadership, School Counseling, &
Sports Mgt

3875

9/18

College of Education & Human Services

Connie Roush

School of Nursing 2684

9/19

Brooks College of Health

Maria Atilano, chair

UNF Library

1564

9/19

Library

Brian Kopp

CCEC – School of Engineering/Electrical

1343

9/19

At-large  

 

 

*Appointed by FA President