Information Item # 1- Submitted by the Nominations and Elections Committee (2015/2016 - May)


Election Results for 2016-2018 Standing and University Committees 
& 2016 Distinguished Professor Award

 

 (A list of winners of the contested positions) 

 

  

Answer

Response

%

College of Arts and Sciences

125

44.8%

Coggin College of Business

27

9.7%

College of Computing, Engineering, and Construction

24

8.6%

College of Education and Human Services

42

15.0%

Brooks College of Health

43

15.4%

Library

17

6.1%

Other (Hicks Honors College)

1

0.4%

Total

279

100%


(View the links for the 2016-2018 Election Results:
Standing Committee Election Results & University Committee Election Results)

 

Standing Committees

(*Appointed by FA president)

 

Academic Programs Committee:                                  COAS – Chau Kelly
COAS – Nicholas Seabrook
BCH – Andrea Arikawa

Academic Standards Committee: COAS – Scott Hochwald
At Large – Diana Tanner

Adjunct Affairs Committee: COAS – Patricia Geesey
BCH – Jacqueline Shank

Budget Advisory Committee: At-Large – Jason Haraldsen (COAS)
At Large – Jeffrey Cornett (COEHS)
At-Large – Susan Massey (Library)

Campus Technology Committee: CCB – Sean Davis
COEHS – Suzanne Ehrlich

Faculty Affairs Committee: At-Large – Gordon Rakita (COAS)
At-Large – Scott Hochwald (COAS)
At-Large – Julie Ingersoll (COAS)
At-Large – Chip Klostermeyer (CCEC)
At-Large – Cynthia Cummings (BCH)

Research Council: At Large – Kathaleen Bloom (BCH)

Strategic Planning Advisory Committee:     COAS – Erin Bennett
COEHS – Kristi Sweeney

Support Service Committee: COEHS – Terrance Cavanaugh

 

 
 

University Committees

(**Final Appointment Subject to the University President’s Approval)

(*Appointed by FA president)

 

           
Constitutional Jurisdiction Committee

At-Large – John White (COEHS)

                                                                       

Distance Learning Committee:                              
COAS – Georgette Dumont

CCEC – Chiu Choi

 

Commission on Diversity and Inclusion **

At-Large – Otilia Salmon (COEHS)**

                                                                       

**Food Service Advisory Council:                                    
At-Large – Terri Ellis (COAS)**

At-Large – Catherine Christie (BCH)**

 

HR Sick Leave Pool Committee:                                       
At-Large – Marielle Veve (Library)

 

Honors Council:      
At-Large – Debra Murphy (COAS)

 

**Intercollegiate Athletic Committee:                                                                              

Faculty At-Large – Holly Miller (COAS)**
Faculty At- Large – Paul Mason (CCB)** 

 

**Parking Violations Appeal Board:                                

At-Large – Katie Monnin (COEHS)**

 

Space Committee:                                       

At-Large – Christos Lampropoulos (COAS)

                                                                       

Student Conduct Board:                             

At-Large – Juliana Leding (COAS)

At-Large – Richard Patterson (COAS)

At-Large – David Swanson (CCB

At-Large – Julie Merten (BCH)

                                   

2016 Distinguished Professor Award 


C. Dominik Gűss
– Psychology (COAS)