COEHS Faculty Assembly
Standing Committees 2014-2015

Undergraduate Standards and Curriculum Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2013-2015

Katrina Hall

EDIE

2014-2016

Carolyne Guardino

FSE

2013-2015

Madalina Tanase

LSCSM

2014-2016

Liz Gregg

At-large

2013-2015

Jennifer Kane

At-large

2014-2016

Janice Seabrooks-Blackmore

At-large

2013-2015

Wanda Hedrick

Non-voting

 

Sandie Loach Miller







Graduate Standards and Curriculum Committee

Department

Term

Representative

CELT

2014-2016

Nile Stanley

EDIE

2013-2015

Sherry Shaw

FSE

2014-2016

Brian Zoellner

LSCSM

2013-2015

Luke Cornelius

At-large

2013-2015

Sophie Maxis

At-large

2014-2016

Elinor Scheirer

At-large

2013-2015

Dawn Wessling

Non-voting

 

John Kemppainen

 

Personnel Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2013-2015

Lunetta Williams

EDIE

2014-2016

Gerry Giordano

FSE

2013-2015

Otilia Salmon

LSCSM

2014-2016

Becky Schumacher

At-large

2013-2015

John White

At-large

2014-2016

Terry Cavanaugh

At-large

2013-2015

Katie Monnin

 

Long-Range Planning Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2014-2016

Kim Cheek

EDIE

2013-2015

Jan Humphrey

FSE

2014-2016

Kosze Lee

LSCSM

2013-2015

Warren Hodge

At-large

2013-2015

Bess Wilson

At-large

2014-2016

Christine Weber

Dean

Permanent

Marsha Lupi


Student Issues Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2013-2015

Stacey Boote

EDIE

2014-2016

Karen Patterson

FSE

2013-2015

Carolyne Ali-Khan

LSCSM

2014-2016

Chris Janson

At-large

2013-2015

Francis Godwyll

At-large

2014-2016

Bess Wilson

At-large

2013-2015

Jon Antal

Non-voting

 

Ken Hill

 

Technology Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2014-2016

John Ouyang

EDIE

2013-2015

Caroline Guardino

FSE

2014-2016

Phil Riner

LSCSM

2013-2015

Sophie Maxis

At-large

2013-2015

Kristi Sweeney

At-large

2014-2016

Jason Lee

At-large

2013-2015

Terry Cavanaugh

Non-voting

 

Nicholas Eastham

Non-voting

 

Laura Jackson

 

Executive Committee

 

Department

Term

Representative

CELT

2013-2015

Candice Carter

EDIE

2013-2015

Sue Syverud

FSE

2014-2016

Rick Chant

LSCSM

2014-2016

Sophie Maxis

At-large

2013-2015

Dan Dinsmore

At-large

2014-2016

Kristi Sweeney

Dean

Permanent

Marsha Lupi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CELT – Childhood Education, Literacy, and TESOL

FSE – Foundations and Secondary Education

EDIE – Exceptional, Deaf, and Interpreter Education

LSCSM – Leadership, School Counseling, and Sport Management

AA – Academic Advising

OFE – Office of Educational Field Experiences

ETC – Educational Technology Center

DO – Dean’s Office